Złoty znowu mocniejszy

1 grudnia 2004

Podczas wtorkowej sesji złoty ponownie umocnił się w stosunku do dolara i euro. Kurs USD/PLN testował najniższe od 1996 roku poziomy 3,16, a notowania EUR/PLN zbliżyły się do 4,20.

W opinii premiera M. Belki aprecjacja złotego jest „zabójczym” zagrożeniem dla gospodarki Polski. W 2004 roku kurs EUR/PLN zniżkował o ponad 16 procent, podczas gdy notowania USD/PLN spadły o 26 procent. Umocnienie złotego jest szczególnie niekorzystne dla eksporterów, których działalność oceniana jest jako "motor naszego wzrostu".

Natomiast w opinii NBP mocny złoty może obniżyć inflację do poziomu niższego niż ten, wyznaczony przez cel inflacyjny. Wiceprezes NBP Rybiński sugeruje, że bank centralny może wówczas interweniować na rynku walutowym w celu osłabienia złotego oraz dostosuje poziom stóp procentowych.

Premier M. Belka ocenia, że obecne stopy procentowe w Polsce są wysokie, co stanowi zagrożenie dla wzrostu gospodarczego. W 2004 roku RPP trzykrotnie podniosła stopy procentowe i nadal utrzymuje restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Ostatnio pojawiły się opinie sugerujące, że cykl podwyżek stóp procentowych przez RPP został już zakończony. Opublikowana dziś projekcja inflacji wskazuje, że w trzecim kwartale 2005 roku inflacja zbliży się do górnej granicy przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, natomiast do końca horyzontu projekcji wynoszącego 10 kwartałów utrzyma się ona w przedziale 3.0 – 3,5 procent.

Na międzynarodowym rynku finansowym para EUR/USD ponownie testowała opór na poziomie 1,33. Po publikacji lepszych od oczekiwań danych o wzroście PKB w trzecim kwartale w USA (PKB wzrósł o 3,9 procent, podczas gdy oczekiwano danych na poziomie 3,7 proc) nastąpiły nieznaczne spadki.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę