Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Złoty znowu mocniejszy

1 grudnia 2004

Podczas wtorkowej sesji złoty ponownie umocnił się w stosunku do dolara i euro. Kurs USD/PLN testował najniższe od 1996 roku poziomy 3,16, a notowania EUR/PLN zbliżyły się do 4,20.

W opinii premiera M. Belki aprecjacja złotego jest „zabójczym” zagrożeniem dla gospodarki Polski. W 2004 roku kurs EUR/PLN zniżkował o ponad 16 procent, podczas gdy notowania USD/PLN spadły o 26 procent. Umocnienie złotego jest szczególnie niekorzystne dla eksporterów, których działalność oceniana jest jako "motor naszego wzrostu".

Natomiast w opinii NBP mocny złoty może obniżyć inflację do poziomu niższego niż ten, wyznaczony przez cel inflacyjny. Wiceprezes NBP Rybiński sugeruje, że bank centralny może wówczas interweniować na rynku walutowym w celu osłabienia złotego oraz dostosuje poziom stóp procentowych.

Premier M. Belka ocenia, że obecne stopy procentowe w Polsce są wysokie, co stanowi zagrożenie dla wzrostu gospodarczego. W 2004 roku RPP trzykrotnie podniosła stopy procentowe i nadal utrzymuje restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Ostatnio pojawiły się opinie sugerujące, że cykl podwyżek stóp procentowych przez RPP został już zakończony. Opublikowana dziś projekcja inflacji wskazuje, że w trzecim kwartale 2005 roku inflacja zbliży się do górnej granicy przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, natomiast do końca horyzontu projekcji wynoszącego 10 kwartałów utrzyma się ona w przedziale 3.0 – 3,5 procent.

Na międzynarodowym rynku finansowym para EUR/USD ponownie testowała opór na poziomie 1,33. Po publikacji lepszych od oczekiwań danych o wzroście PKB w trzecim kwartale w USA (PKB wzrósł o 3,9 procent, podczas gdy oczekiwano danych na poziomie 3,7 proc) nastąpiły nieznaczne spadki.


POWIĄZANE

15 kwietnia mija termin rozliczenia zakupu komputera z dofinansowaniem Agencji R...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał 16 marca 2021r. resortowi rolnictw...

W Polsce działa ok. 830 tys. firm rodzinnych. Generują rocznie 332 mld zł, co pi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę