Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zmarnowano 275 milionów złotych

6 maja 2003

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tworząc Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli, zmarnowała państwowe pieniądze - wynika z raportu przedstawionego przez kontrolerów z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontrola objęła wdrażanie IACS w czasie, kiedy prezesami ARiMR byli Mirosław Mielniczuk i Aleksander Bentkowski. W 2001 r. pierwszy z nich podpisał umowę z firmą Hewlett-Packard, która miała zająć się wdrożeniem całego sytemu. Na początku 2002 r. prezes Bentkowski renegocjował jednak umowę z HP po to, aby agencja mogła wziąć na siebie stworzenie nieinformatycznej części projektu (m.in. zorganizowanie biur powiatowych oraz nabór i szkolenia pracowników). Zdaniem ówczesnego szefa ARiMR, budżet państwa zaoszczędził w ten sposób ponad 35 mln euro (ok. 140 mln zł). Tymczasem kontrolerzy z ministerstwa rolnictwa wyliczyli, że koszt budowy IACS wzrósł przez to o ok. 275 mln zł.

Szczególnie drogie było wynajęcie 315 biur powiatowych ARiMR. Aby nabyć lokale z wolnej ręki agencja podpisała umowy z ich właścicielami tylko na kilka miesięcy. Większość pomieszczeń była w złym stanie technicznym. Mimo krótkiego okresu najmu i braku gwarancji, że po wygaśnięciu umowy będzie mogła nadal z nich korzystać, ARiMR wydała na remonty i wyposażenie ponad 111 mln zł. Kontrolerzy zarzucają agencji, że w ten sposób wydała publiczne środki na lokale osób trzecich.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że z powodu renegocjacji umowy, wydatki agencji wzrosły o: ok. 154 mln zł na zatrudnienie i przeszkolenie pracowników, ponad 2 mln zł na zakup samochodów oraz niecałe 7 mln zł na kampanię informacyjną.

Autorzy raportu zwracają uwagę na kilkumiesięczne opóźnienie związane z budową Systemu Identyfikacji Działek Rolnych oraz brak aktów prawnych regulujących zasady funkcjonowania poszczególnych mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej. Do tej pory ARiMR nie pozyskała budynku dla swojej centrali i serwerowni.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę