aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmiany

22 grudnia 2015
Czy będą ułatwienia w programie rent strukturalnych oraz dla młodych rolników? Wszystko wskazuje na to, że tak. Resort Rolnictwa pracuje nad poprawkami w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, które w tym miesiącu powinny trafić do Komisji Europejskiej.

Podstawowe zmiany to przesunięcie środków z jednych programów na inne. Stracą przedsiębiorcy, a zyskają rolnicy.

Mniej pieniędzy będzie na programy dla przetwórstwa oraz dla małych przedsiębiorstw więcej na dodatkową działalność pozarolniczą czy modernizację gospodarstw. Ale zmiany na które najbardziej liczą rolnicy dotyczą złagodzenia niektórych wymagań. W programie dla młodych rolników największym ograniczeniem jest powierzchnia gospodarstwa.

Marta Włudarska, ARiMR: zawsze bierzemy tą średnią wyższą czyli średnia wojewódzka jest niższa niż krajowa wtedy obowiązuje krajowa.

Resort rolnictwa zamierza to jednak zmienić.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: w województwach podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim ta średnia gospodarstwa nie jest wysoka jest to kilka hektarów a chcemy tym ludziom, którzy chcą przejąć gospodarstwa dać możliwość obniżenia tej średniej do średniej wojewódzkiej.

Złagodzone zostaną także wymagania dotyczące następców w programie rent strukturalnych. Dotychczas gospodarstwa mogły przejmować tylko osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Liczyło się kilkuletnie ubezpieczenie w KRUSIE lub wykształcenie rolnicze.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: dajemy możliwość zdobywania tych kwalifikacji w różnego rodzaju kursach w kształceniu ustawicznym i to naprawdę ułatwi bo nie trzeba chodzić do żadnej szkoły średniej czy mieć wyższe studia a jeśli ktos ma wykształcenie może to sobie uzupełnić w kursie 120 godzin.

Na wprowadzenie tych zmian musi najpierw zgodzić się Komisja Europejska. A to oznacza, że najwcześniej zaczną one obowiązywać dopiero w przyszłym roku.

Na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 jest do rozdysponowania ponad 17 miliardów euro. Z tego do rolników trafiły już trzy miliardy.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę