Zreformować ZUS!

22 grudnia 2004

Ponowna próba rządu podwyższenia składki na ZUS dla przedsiębiorców jest błędem, zamiast tego należałoby zreformować ZUS. Przedsiębiorcy zgłaszają gotowość do rozmów w tej sprawie - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes Business Centre Club (BCC) Zbigniew Żurek.

Po wprowadzeniu nowych rozwiązań być może (..) okaże się, że rzeczywiście należy wprowadzić zmiany w wysokości składek na ZUS, ale (...) zamiast podwyższać jak dzisiaj, być może będzie można te składki obniżyć powiedział Żurek.

Prezes BCC Marek Goliszewski zwrócił uwagę, że obecny stan budżetu jest najlepszy od wielu lat. Oznacza to, jego zdaniem, że jest dobry czas na reformy, które mogą ulżyć przedsiębiorcom.

Jest koniunktura, jest wzrost gospodarczy, firmy zaczynają mieć pieniądze. To jest czas na radykalne zmiany (...), ale nie czas na podcinanie gałęzi tym, którzy do budżetu przynoszą pieniądze powiedział Goliszewski.

BCC zwraca uwagę, że poprzedni projekt ustawy, uzależniającej wysokość składki na ZUS od dochodów uzyskiwanych w poprzednim roku przez przedsiębiorców, został odrzucony przez Sejm. Obecny projekt zgłaszany przez rząd niewiele się różni od poprzedniego, a dla niektórych przedsiębiorców skala podwyżek byłaby wyższa niż według poprzedniego projektu.

Z tego powodu przedsiębiorcy zaapelowali do rządu o rezygnację z powtórnego wprowadzania projektu ustawy pod obrady Sejmu. Goliszewski zarzucił politykom, że z powodów politycznych wycofali się z reformy Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych. Rolnicy mają swoją reprezentację w Sejmie podkreślił.

Zdaniem BCC, należy dyskutować o reformie ZUS. Goliszewski zwrócił uwagę, że przedstawiciele przedsiębiorców w radzie nadzorczej ZUS nie mogą uzyskać informacji na temat sytuacji w tej instytucji i nie wykluczył wycofania tych osób z rady nadzorczej ZUS. Poinformował też, że BCC pracuje nad propozycjami zmian w ZUS i będzie chciało o nich rozmawiać z rządem.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę