aaa_TSW_2023
CTR_2023

Raport: w 2017 r. wartość amerykańskich inwestycji w Polsce mogła sięgnąć 130 mld zł

27 kwietnia 2018
Raport: w 2017 r. wartość amerykańskich inwestycji w Polsce mogła sięgnąć 130 mld zł

Wartość inwestycji amerykańskich w Polsce w 2017 r. mogła sięgnąć 130 mld zł - wynika z raportu KPMG i Am-Cham. Dodano, że firmy zza Atlantyku utworzyły 220 tys. miejsc pracy.

Według raportu "Inwestycje amerykańskie w Polsce. Partnerstwo dla sukcesu na kolejne 100 lat!" rozbudowana sieć partnerów biznesowych świadczy o wysokim poziomie integracji amerykańskich firm, które przyczyniają się do tworzenia wartości dodanej w polskiej gospodarce.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła w liście do uczestników czwartkowego Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego, że "amerykańscy partnerzy są jednymi z kluczowych kontrahentów na naszym rynku". Zaznaczyła, że coraz więcej amerykańskich firm inwestuje w sektor badań i rozwoju oraz w zaawansowane technologicznie projekty. "Na nich nam szczególnie zależy, co podkreślamy w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Korzyści są obopólne. Obroty handlowe Polski z USA w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12,7 mld dol. To plus 22 proc. w porównaniu do roku 2016, kiedy wartość obrotów handlowych wyniosła 10,5 mld dol. Jestem przekonana, że w najbliższych latach ich wartość będzie jeszcze większa" - czytamy.

Amerykańskie przedsiębiorstwa w Polsce, jak zaznaczono w raporcie, najczęściej współpracują maksymalnie z 50 polskimi firmami. Ale co piąty inwestor ma relacje z ponad 500 lokalnymi partnerami biznesowymi.

Firmy amerykańskie, jak podkreślono, są zaangażowane w działalność CSR (większość podmiotów objętych badaniem uczestniczy w różnego rodzaju akcjach charytatywnych i edukacyjnych; duże firmy często powołują do życia własne fundacje, które realizują zadania z obszaru Społecznej Odpowiedzialności Biznesu). Ponadto "dążą do parytetu płci wśród pracowników" (w ok. 40 proc. ankietowanych firm kobiety stanowią ok. połowy wszystkich pracowników, zaś w przypadku stanowisk kierowniczych kobiety to ok. połowa kadry zarządzającej w prawie 30 proc. firm).

Firmy ze Stanów Zjednoczonych należą do ścisłej czołówki zagranicznych inwestorów w Polsce - wskazano. "Według oficjalnych danych w 2016 roku zainwestowali nad Wisłą blisko 80 mld zł. Szacunki Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (Am-Cham) pokazują, że wartość ta w 2017 roku mogła sięgnąć 130 mld zł" - czytamy.

Z kolei wymiana handlowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi przekracza 43 mld zł. W 2016 roku do Polski trafiły towary o łącznej wartości 23,4 mld zł, Polska wyeksportowała do USA zaś produkty warte 20 mld zł - podano.

Zza Atlantyku najczęściej były sprowadzane maszyny i urządzenia mechaniczne, statki powietrzne oraz przyrządy optyczne, czy fotograficzne. Amerykanie natomiast chętnie kupowali u nas maszyny i urządzenia, sprzęt elektroniczny oraz meble.

Według raportu firmy z kapitałem amerykańskim są jednymi z największych zagranicznych pracodawców. W 2015 roku pracowało w nich ponad 210 tys. osób, a według Amerykańskiej Izby Handlowej obecnie zatrudniają 220 tys. pracowników. "Całkowita kwota wynagrodzeń wypłaconych przez amerykańskie przedsiębiorstwa operujące w Polsce wyniosła blisko 5 mld dol., co oznacza, ze pracownicy zarabiali średnio około 7,8 tys. zł miesięcznie" - napisano.

Według ekspertów KPMG ponad połowa przedsiębiorstw z kapitałem amerykańskim ulokowała swoje siedziby w województwie mazowieckim (53 proc.), co dziesiąta firma działa w województwie dolnośląskim, 8 proc. - w województwie śląskim, a 7 proc. - w wielkopolskim.

Działalność amerykańskich firm w Polsce jest, jak podano, zróżnicowana - dominują jednak przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe. "Firmy członkowskie Amerykańskiej Izby Handlowej ulokowały już w Polsce ponad 150 fabryk. W 2016 roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne koncentrowały się głównie wokół branży usługowej, w tym przede wszystkim w obszarze centrów usług wspólnych" - wskazano.

Amerykańskie firmy działające w Polsce zwracają uwagę, że nie są w stanie nadążyć za często zmieniającymi się przepisami. "Problem ten był wymieniany o wiele częściej niż na przykład trudności z rekrutowaniem nowych pracowników" - wyjaśniono. Badane przedsiębiorstwa obawiają się również rosnącej konkurencji i braku stabilności politycznej.

Jak podkreślono w raporcie firmy z USA intensywnie współpracują też z uczelniami, tworząc wspólne projekty z obszaru badań i rozwoju. "Najpopularniejszą formą współpracy ze szkołami jest oferowanie praktyk uczniom i studentom. Amerykańskie firmy tworzą także własne (...) programy edukacyjne, które mogą wspierać młodych ludzi we wchodzeniu na rynek pracy bądź angażować ich w projekty społeczne" - czytamy. Istotne z punktu widzenia zwiększania innowacyjności Polski jest, jak podkreślono, realizowanie wspólnych projektów B+R przez firmy i uczelnie.

"Amerykańskie firmy są wysoce zintegrowane z polską gospodarką. Blisko 1/4 inwestorów ze Stanów Zjednoczonych uczestniczących w badaniu zainwestowała w Polsce już ponad miliard złotych. Co piąty badany utrzymuje relacje z ponad 500 lokalnymi partnerami biznesowymi" - zaznaczono.

Amerykańskie firmy inwestujące w Polsce mają w planach przede wszystkim otwarcie nowych biur sprzedaży działów marketingu. Niecałe 30 proc. zainwestuje w centra usług wspólnych, zaś co piąta firma przymierza się do otwarcia działu badań i rozwoju.

W raporcie wskazano też na polskie inwestycje w USA. "Stany Zjednoczone są największym odbiorcą polskich inwestycji zagranicznych na kontynencie północnoamerykańskim - w 2016 roku trafiło tam 97 proc. inwestycji skierowanych do tego regionu. Ogółem polscy przedsiębiorcy zainwestowali w Stanach Zjednoczonych 3,7 mld zł, co stanowiło wzrost o blisko 14 proc. w porównaniu do poprzedniego roku" - napisano. Głównymi obszarami zaangażowania kapitałowego polskich firm w USA było przetwórstwo przemysłowe i górnictwo. Obie te gałęzie odpowiadały "za 70 proc. wartości skumulowanej wszystkich inwestycji". Na drugim miejscu znalazły się usługi.

"W ostatnich latach kilka polskich spółek produkcyjnych otworzyło swoje zakłady w USA, m. in. w stanie Virginia czy Indiana. Ponadto coraz więcej firm odważnie stawia kroki w niezwykle konkurencyjnym środowisku Doliny Krzemowej, gdzie funkcjonuje już ponad 20 polskich przedsiębiorstw" - podkreślono. Polskie firmy, jak zaznaczono, dokonują akwizycji na amerykańskim rynku, przejmując lokalnych rywali. Wśród wybranych inwestycji polskich w USA raport wskazuje na jednego z największych na świecie wytwórców świec (Korona), warta 30 mld dol. fabrykę wielkopolskiej firmy Com.40 czy producenta chemii budowlanej (Selena).

Badanie firm z kapitałem amerykańskim działających na polskim rynku przeprowadzono na grupie 142 przedsiębiorstw. Zrealizowano je w styczniu i lutym 2018 r. (PAP)

autor: Magdalena Jarco


POWIĄZANE

W ciągu pierwszych 24 godzin od rozpoczęcia przejazdu pustych pojazdów towarowyc...

Amerykański koncern Cargill poinformował 1 grudnia, że sfinalizował przejęcie tr...

Zakład Budowy Wagonów Towarowych PJSC Kryukov jako pierwsze przedsiębiorstwo na ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę