aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Izba Zbożowo-Paszowa: rolnicy nie chcą tanio sprzedawać ziarna

11 listopada 2015
Handel zbożem jest nadal znikomy, choć pojawia się więcej ofert sprzedaży niż w poprzednich tygodniach. Producenci zbóż chcą o 15-20 zł więcej za tonę ziarna niż oferują kupujący - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.

"Niemniej przewidujemy, iż skala handlu ziarnem w listopadzie powinna ulec zwiększeniu. Część rolników będzie bowiem chciała zejść ze stanów magazynowych przed nadejściem zimy, a także zechce pozyskać środki na płatności za środki produkcji" - oceniła w poniedziałek Izba. Jak zaznaczyła, obecnie łatwiej handluje się z firmami pośredniczącymi w handlu ziarnem, które muszą wywiązać się z zawartych umów na dostawy.

 
Ze względu na to, że jest mało chętnych do sprzedaży ziarna, jego ceny w ostatnich dniach nieznacznie wzrosły. Więcej płacą eksporterzy oraz przetwórcy, którym brakuje surowca.

 
Spada podaż kukurydzy. W zależności od regionu kraju ceny oferowane przez firmy skupowe i przetwórców za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) wynoszą 460-540 zł/t. Do tych cen rolnicy otrzymują dopłaty (5-12 zł) za każdy procent poniżej przyjętego poziomu wilgotności. Najniższe ceny notuje się na południu i południowym wschodzie kraju, a najwyższe na północy i zachodzie.

 
Droższa jest kukurydza sucha, jej cena kształtuje się na poziomie 650-720 zł/t z dostawą.

 
Kukurydza z Ukrainy z odbiorem w pierwszej połowie listopada kosztuje obecnie 640-645 zł/t.

 
W połowie ub. tygodnia, w zależności od regionu kraju, rynkowe ceny ziarna z dostawą do punktów skupu kształtowały się następująco: pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) – 660-700 zł/t; pszenica paszowa – 640-700 zł/t; żyto konsumpcyjne – 510-560 zł/t; żyto paszowe – 500-540 zł/t; pszenżyto – 590-630 zł/t; jęczmień paszowy – 600-650 zł za tonę.

 
Więcej można dostać za pszenicę z dostawą do portów. Notowane w ostatnich tygodniach osłabienie złotego do dolara przyczyniło się do poprawy opłacalności eksportu, dlatego zdaniem ekspertów wywóz tego ziarna drogą morską przybierze na sile i łącznie może wynieść ponad 500 tys. ton.

POWIĄZANE

W I połowie 2015 roku odnotowano wzrost wolumenu i zwyżkę wartości wywozu płynne...

Eksport do Wielkiej Brytanii, drugiego najważniejszego odbiorcy polskich produkt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę