21,8 mln zł w ramach II transzy pomocy suszowej dla rolników

14 maja 2004

Rolnikom, którzy ponieśli straty wskutek suszy w 2003 roku wypłacona zostanie II transza pomocy finansowej w łącznej wysokości 21 mln 800 tys. zł. Maksymalnie jedno poszkodowane gospodarstwo może otrzymać 700 zł - poinformował w czwartek na sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk.

"Jest zgoda ministra polityki społecznej na uruchomienie środków z rezerwy celowej, dzisiaj podpisałem wniosek w tej sprawie do ministra polityki społecznej i ministra finansów co oznacza, że w najbliższych dniach te środki powinny trafić do wojewodów" - powiedział wiceminister.

Stanisław Kowalczyk poinformował, że minister gospodarki i pracy dotychczas nie wyrażał takiej zgody, z uwagi na to, że środki, którymi dysponuje na 2004 roku są mniejsze niż pierwotnie planowano. Dodał, że resort rolnictwa prowadził w tej sprawie rozmowy z resortem gospodarki i finansów. Pertraktacje te zakończyły się w środę późnym wieczorem.

W listopadzie 2003 roku rząd wyraził zgodę na udzielenie pomocy finansowej rolnikom, którzy ponieśli straty wskutek ubiegłorocznej suszy. Ze względu na szczupłość środków pomoc została ograniczona do powierzchni 20 ha użytków rolnych i do kwoty 35 zł na hektar, tj. rolnik może maksymalnie otrzymać 700 zł na jedno gospodarstwo.

Wiceminister Kowalczyk wyjaśnił, że w 2003 roku zostało wypłacone rolnikom 10 mln zł z rezerwy ze środków przekazanych przez kancelarię premiera, a pozostałe zobowiązania przeszły na na 2004 rok.

Od początku tego roku wojewodowie ponownie składali wnioski o przyznanie pomocy z powodu klęski suszy. W rezultacie pod koniec marca 2004 roku rząd przyjął rozporządzenie, w którym zdecydował o wypłacie rolnikom 21 mln 800 tys. złotych.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę