informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

65 ofert na zakup pszenicy z magazynów ARR

9 czerwca 2006

Aż 65 ofert od 24 firm wpłynęło do Agencji Rynku Rolnego (ARR) na zakup pszenicy z przeznaczeniem na rynki wewnętrzne Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy zgłosili chęć zakupu ponad 100 tys. ton pszenicy - poinformował w środę PAP wiceprezes ARR Stanisław Stańko.

Stańko przypomniał, że Komisja Europejska wyraziła zgodę dla Polski na sprzedaż 150 tys. ton pszenicy na unijny rynek. Cenę oferują w przetargu sami zainteresowani jej zakupem, ale nie może być ona niższa niż ok. 105 euro za tonę. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w czwartek.

Jak zaznaczył Stańko, prawdopodobnie na tym przetargu zostanie sprzedane 2/3 puli ziarna, ale ARR ma w magazynach zapasy zbóż i za zgodą KE będzie ewentualnie mogła zwiększyć sprzedaż. Odbędą się łącznie cztery przetargi, ostatni 28 czerwca.

Wiceprezes podkreślił, że sprzedaż zbóż z unijnych magazynów ma na celu ustabilizowanie cen na tym rynku. Dodał, że uruchomienie rezerw zapobiegnie importowi tańszego ziarna z innych krajów np. z Węgier.

Najwięcej ofert złożyli producenci mąki i pasz. Jak wyjaśnił Stańko, młyny muszą posiadać zapasy ziarna, co jest ważne zwłaszcza na przednówku, gdyż "świeże" zboże z pola nie nadaje się do produkcji mąki.

Prezydent Izby Zbożowo- Paszowej Bogdan Judziński poinformował, że cena skupu pszenicy między grudniem 2005 r. a marcem 2006 r. wzrosła o 15 proc., a żyta o 20 proc. Konieczne było uspokojenie rynku i ustabilizowanie cen. Takie uspokojenie przyniosła sprzedaż kukurydzy z magazynów ARR (w sumie sprzedano 200 tys. ton kukurydzy) oraz zapowiedź sprzedaży 150 tys. ton pszenicy.

Zaznaczył, że obecnie ceny zbóż są w miarę stabilne, choć na nieco wyższym poziomie niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to jednak poziom cen zgodny z prognozami Izby tj. pszenicy konsumpcyjnej w graniach 430-450 zł/t, a paszowej o ok. 20 zł mniej.

Judziński podkreślił, że sens unijnej regulacji rynku zbóż polega właśnie na tym, by skupować zboża wtedy gdy jest ich duża podaż i relatywnie niska cena, zaś sprzedawać gdy ich zaczyna brakować i ceny rosną.

Jak poinformował Stańko, w tym sezonie w ramach interwencyjnego skupu do ARR przedsiębiorcy złożyli oferty na sprzedaż 876 tys. ton zbóż, z tego 596 tys. ton pszenicy, 150 tys. ton kukurydzy oraz 130 tys. ton jęczmienia. W magazynach znalazło się do tej pory ok. 680 tys. ton ziarna.

Według prognozy Agencji, w tym roku zbiory zbóż będą trochę gorsze niż w biegłym roku i ukształtują się na poziomie 26-26,5 mln ton. Zwłaszcza mogą być słabsze zbiory kukurydzy z powodu obecnych warunków atmosferycznych.

W ocenie Izby, zbiory zbóż wyniosą 28 mln ton czyli o 1 mln ton więcej niż w 2005 r. Świadczy o tym zwiększony areał zasiewów, a także dosyć sprzyjające warunki wegetacji zbóż (duże nawilgotnienie gleby), co powinno przynieść wyższe plony.


POWIĄZANE

Finał 18 edycji Konkursu Wójt Roku, którego organizatorem jest Redakcja Audycji ...

27 marca w Centrali KRUS odbyła się konferencja Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpiec...

Grzegorz Pięta został pełniącym obowiązki Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę