65 ofert na zakup pszenicy z magazynów ARR

9 czerwca 2006

Aż 65 ofert od 24 firm wpłynęło do Agencji Rynku Rolnego (ARR) na zakup pszenicy z przeznaczeniem na rynki wewnętrzne Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy zgłosili chęć zakupu ponad 100 tys. ton pszenicy - poinformował w środę PAP wiceprezes ARR Stanisław Stańko.

Stańko przypomniał, że Komisja Europejska wyraziła zgodę dla Polski na sprzedaż 150 tys. ton pszenicy na unijny rynek. Cenę oferują w przetargu sami zainteresowani jej zakupem, ale nie może być ona niższa niż ok. 105 euro za tonę. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w czwartek.

Jak zaznaczył Stańko, prawdopodobnie na tym przetargu zostanie sprzedane 2/3 puli ziarna, ale ARR ma w magazynach zapasy zbóż i za zgodą KE będzie ewentualnie mogła zwiększyć sprzedaż. Odbędą się łącznie cztery przetargi, ostatni 28 czerwca.

Wiceprezes podkreślił, że sprzedaż zbóż z unijnych magazynów ma na celu ustabilizowanie cen na tym rynku. Dodał, że uruchomienie rezerw zapobiegnie importowi tańszego ziarna z innych krajów np. z Węgier.

Najwięcej ofert złożyli producenci mąki i pasz. Jak wyjaśnił Stańko, młyny muszą posiadać zapasy ziarna, co jest ważne zwłaszcza na przednówku, gdyż "świeże" zboże z pola nie nadaje się do produkcji mąki.

Prezydent Izby Zbożowo- Paszowej Bogdan Judziński poinformował, że cena skupu pszenicy między grudniem 2005 r. a marcem 2006 r. wzrosła o 15 proc., a żyta o 20 proc. Konieczne było uspokojenie rynku i ustabilizowanie cen. Takie uspokojenie przyniosła sprzedaż kukurydzy z magazynów ARR (w sumie sprzedano 200 tys. ton kukurydzy) oraz zapowiedź sprzedaży 150 tys. ton pszenicy.

Zaznaczył, że obecnie ceny zbóż są w miarę stabilne, choć na nieco wyższym poziomie niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to jednak poziom cen zgodny z prognozami Izby tj. pszenicy konsumpcyjnej w graniach 430-450 zł/t, a paszowej o ok. 20 zł mniej.

Judziński podkreślił, że sens unijnej regulacji rynku zbóż polega właśnie na tym, by skupować zboża wtedy gdy jest ich duża podaż i relatywnie niska cena, zaś sprzedawać gdy ich zaczyna brakować i ceny rosną.

Jak poinformował Stańko, w tym sezonie w ramach interwencyjnego skupu do ARR przedsiębiorcy złożyli oferty na sprzedaż 876 tys. ton zbóż, z tego 596 tys. ton pszenicy, 150 tys. ton kukurydzy oraz 130 tys. ton jęczmienia. W magazynach znalazło się do tej pory ok. 680 tys. ton ziarna.

Według prognozy Agencji, w tym roku zbiory zbóż będą trochę gorsze niż w biegłym roku i ukształtują się na poziomie 26-26,5 mln ton. Zwłaszcza mogą być słabsze zbiory kukurydzy z powodu obecnych warunków atmosferycznych.

W ocenie Izby, zbiory zbóż wyniosą 28 mln ton czyli o 1 mln ton więcej niż w 2005 r. Świadczy o tym zwiększony areał zasiewów, a także dosyć sprzyjające warunki wegetacji zbóż (duże nawilgotnienie gleby), co powinno przynieść wyższe plony.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę