aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agrolinia 2000

19 czerwca 2002


AGROLINIA 2000 to program pomocy dla polskiej wsi i rolnictwa, finansowany ze spłat kredytów pochodzących ze środków PHARE Unii Europejskiej. Wykonawcą Programu jest Fundusz Współpracy, wyspecjalizowana fundacja Skarbu Państwa.

AGROLINIA 2000 jest kontynuacją programu PHARE "Importowa Linia Kredytowa dla Sektora Rolnego", który działał w latach 1991-1996. W ramach tego kredytu udzielono około 1000 kredytów dla małych i średnich przedsięwzięć w sektorze rolno - spożywczym i dokonano wielu innych działań na rzecz modernizacji wsi i rolnictwa. W 1996 roku po pozytywnej ocenie realizacji "Importowej Linii Kredytowej dla Sektora Rolnego", rząd Polski wraz z Przedstawicielstwem Unii Europejskiej podjął decyzję o uruchomieniu nowego programu - AGROLINII 2000.

Zadaniem AGROLINII 2000 jest wspieranie przemian na wsi i pomoc mieszkańcom terenów wiejskich w adaptacji do warunków gospodarki rynkowej i integracji z Unią Europejską. To zadanie realizowane jest m.in. przez linię kredytową na cele inwestycyjne dla małych i średnich przedsięwzięć w rolnictwie, przetwórstwie rolno - spożywczym i usługach dla rolnictwa oraz działalności agroturystycznej. Kredyty udzielane są na warunkach preferencyjnych za pośrednictwem banków spółdzielczych oraz banków zrzeszających banki spółdzielcze. Banki podejmują decyzję o przyznaniu kredytu samodzielnie, stosując te same procedury, co przy kredytowaniu z własnych środków banku.
Oferowane są dwa rodzaje kredytów:

  • Kredyty inwestycyjne, o długim okresie spłaty (do 12 lat);
  • Kredyty pakietowe, o uproszczonej procedurze, w której możliwe jest podjęcie szybkiej decyzji o przyznaniu kredytu.

W przypadku nowej inwestycji , finansowanie środków obrotowych może wynosić maksymalnie 40% kwoty kredytu. Ze środków linii udzielane są też kredyty na zakup ciągników i sprzętu rolniczego. Bardzo ważne z punktu widzenia kredytobiorcy jest to, że bank udzielający kredytów Programu AGROLINIA 2000 otrzymuje środki na ich realizację, czyli brak środków banku nie stanowi przeszkody dla ich uzyskania.

AGROLINIA 2000 swoim zasięgiem obejmuje cały kraj i współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami pracującymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, m.in.: Krajowym Związkiem Banków Spółdzielczych, agencjami rozwoju regionalnego, i lokalnego, ośrodkami doradztwa rolniczego, samorządami lokalnymi.

Adres:
Fundusz Współpracy Program AGROLINIA 2000, ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa


Kredyty dla rolników w ramach Programu AGROLINIA 2000

Opracowano na podstawie: www.cofund.org.pl/agrolinia2000

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę