ARiMR czeka na gospodarzy

25 stycznia 2006

Jedne cieszą się większą, inne znacznie mniejszą popularnością. W niektórych programach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich są jeszcze spore kwoty do rozdysponowania.

Unijne fundusze błyskawicznie rozeszły się na pomoc gospodarstwom niskotowarowym i tym, które przystosowują się do standardów Unii Europejskiej.

Okazało się, że o dopłaty starało się więcej chętnych, niż było przeznaczonych na ten cel pieniędzy. By wsparcie finansowe otrzymał każdy właściciel gospodarstwa niskotowarowego, który poprawnie złożył wniosek, podjęto decyzję o przesunięciu części środków z innych programów, cieszących się mniejszym zainteresowaniem rolników. Takiej szansy nie dostały jednak osoby dostosowujące swoje gospodarstwa do standardów UE.

Mimo przesunięcia funduszy m.in. z rent strukturalnych czy grup producentów rolnych, gospodarze którzy chcieliby jeszcze złożyć wnioski na te programy mogą być spokojni - pieniędzy dla nich nie zabraknie.

Do tej pory w ramach rent wydano już ponad 2300 decyzji na kwotę prawie 3,5 mln zł. Z kolei dla grup producenckich tylko dwie, na niecałe 408 tys. zł.

Sporo pieniędzy jest też do wykorzystania na zalesianie gruntów rolnych i w programach rolno-środowiskowych. Tu odpowiednio wnioski można jednak składać dopiero od początku czerwca i sierpnia. - To są odgórnie wyznaczone terminy. Mimo że limity nie zostały jeszcze wyczerpane, o dofinansowanie starać się będzie można za kilka miesięcy - informują pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu.

Niebawem, bo już w połowie marca, ruszy kolejna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych i ONW.


POWIĄZANE

25 czerwca br. Opolski Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa doł...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała konkurs skierowan...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w towarzystwie podsek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę