CTR_80917

ARR uruchamia program dopłat do mleka dla dzieci

2 lipca 2004

Od nowego roku szkolnego placówki oświatowe będą mogły korzystać z dopłat do mleka i przetworów mlecznych, dzięki temu uczniowie dostaną je za niższą cenę. Akcję rozpoczyna śląski oddział Agencji Rynku Rolnego.

Chodzi o promowanie nie tylko zdrowego sposobu odżywiania się dzieci, ale też zakładów mleczarskich, które będą mogły znaleźć nowe rynki zbytu, podnieść jakość swoich produktów i zwiększyć konkurencyjność na rynku.

- "Według prawa unijnego każde dziecko uczęszczające do przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej ma mieć zagwarantowaną możliwość zakupienia, po obniżonej cenie, 0,25 litra mleka lub przetworu mlecznego. Każdy kraj członkowski Unii Europejskiej otrzymuje na ten cel dopłaty ze środków wspólnoty, z zastrzeżeniem, że kupione za nie mleko i przetwory mleczne nie będą wykorzystywane do przyrządzania posiłków podawanych uczniom" - powiedział w czwartek PAP rzecznik wojewody śląskiego, Krzysztof Mejer.

W praktyce szkoła będzie mogła podpisać z mleczarnią umowę na dostawy mleka i na tej podstawie zakład otrzyma dopłatę. Dzięki temu mleko w szkole będzie tańsze. Z wnioskiem o dofinansowanie mogą występować m.in. placówki oświatowe, władze, które je reprezentują i dostawcy mleka.

- W związku z tym, że w województwie śląskim jest około 3 tysięcy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ARR podkreśla, że lepiej byłoby, gdyby w imieniu placówek umowy w sprawie dopłat podpisywały samorządy lub organizacje działające w imieniu placówek oświatowych. Ułatwi to i przyspieszy wszystkie procedury administracyjne związane z programem dofinansowywania - tłumaczy Mejer.

Programem dopłat mają być objęte jogurty z mleka pełnego i półtłustego, mleko pełne i półtłuste, w tym mleka smakowe zawierające co najmniej 90 proc. czystego mleka. Mleko może być wzbogacone solami mineralnymi, witaminami i białkami.

Aby uczestniczyć w programie już od 1 września 2004, załatwianie niezbędnych formalności należy zakończyć do 31 lipca. Jednak by móc złożyć wniosek do ARR o dopłaty, należy wcześniej zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców w Agencji.

Do programu można przystąpić w każdej chwili w czasie trwania roku szkolnego. Wnioski powinny być składane w oddziałach ARR. Dokładne informacje na ten temat oraz niezbędne formularze dostępne są m.in. na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego (www.arr.gov.pl).


POWIĄZANE

Zakup 54 niskoemisyjnych autobusów, budowę parkingów, dróg, ścieżek rowerowych i...

Wiadome było, że nie uda się odwołać Krzysztofa Jurgiela, ale udało się pokazać ...

Wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela jest zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę