informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Eksport produktów pochodzenia roślinnego do Rosji.

21 marca 2007
Komunikat Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w sprawie warunków eksportu produktów pochodzenia roślinnego do Federacji Rosyjskiej.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina przedsiębiorcom prowadzącym eksport produktów pochodzenia roślinnego na rynek rosyjski o konieczności spełnienia wymagań stawianych przez Federację Rosyjską. Wymagania te są określone w przepisach sanitarno-epidemiologicznych i normatywach „Wymagania higieniczne odnośnie bezpieczeństwa i wartości odżywczej produktów spożywczych. SanPiN 2.3.2.1078-01”, zatwierdzonych przez Głównego Państwowego Lekarza Sanitarnego Federacji Rosyjskiej.

W odniesieniu do produktów pochodzenia roślinnego podlegających wwozowi do Federacji Rosyjskiej, zgodnie z ww. dokumentem, wymagane jest obowiązkowe przedstawienie informacji o środkach ochrony roślin zastosowanych przy wytwarzaniu i przechowywaniu tych produktów (z podaniem daty wykonania ostatniego zabiegu ochrony roślin lub zabiegu fumigacji pomieszczeń oraz opakowań, w których były przechowywane produkty).

W przypadku braku tej informacji w dokumentach przewozowych takie produkty mogą nie być dopuszczone do wwozu na terytorium Federacji Rosyjskiej.

· Treść dokumentu „Wymagania higieniczne odnośnie bezpieczeństwa i wartości odżywczej produktów spożywczych. SanPiN 2.3.2.1078-01” w wersji rosyjskiej dostępna jest na stronie:

http://www.businesspravo.ru/Docum/DocumShow_DocumID_21522.html


· Treść dokumentu w wersji polskiej dostępna jest na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa pod adresem:

http://www.piorin.gov.pl/cms/upload/Przepisy.pdf

· Informacje o środkach ochrony roślin zarejestrowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej zawarte są w „Państwowym katalogu pestycydów i agrochemikaliów, dozwolonych do stosowania na terenie Federacji Rosyjskiej, 2005 r.” opublikowanym na stronie Ministerstwa Rolnictwa Rosji:

http://www.mcx.ru/index.html?he_id=961&doc_id=7610

· Wykaz zbóż, kasz i pasz oraz komponentów do ich wytworzenia, jak również pobocznych produktów otrzymywanych w procesie przetwarzania zbóż, które podlegają kontroli Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego FR w sferze jakości i bezpieczeństwa przy wwozie na terytorium Federacji Rosyjskiej:

http://piorin.gov.pl/cms/upload/wykaz.doc


· Wzór „Wyciągu z ewidencji zabiegów środkami ochrony roślin przy wytwarzaniu i przechowywaniu roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów”

http://piorin.gov.pl/cms/upload/wyciag.doc
 

· Informacje dot. eksportu do Federacji Rosyjskiej żywności pochodzenia roślinnego dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem:

http://www.gis.gov.pl/pdf/faq/notatka_dot_eksportu_do_Rosji_14_11_06.pdf

POWIĄZANE

Grzegorz Pięta został pełniącym obowiązki Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodk...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwołał w piątek Jacka...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wedle mojego rozeznania ma zaufanie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę