Eksport produktów pochodzenia roślinnego do Rosji.

21 marca 2007
Komunikat Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w sprawie warunków eksportu produktów pochodzenia roślinnego do Federacji Rosyjskiej.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina przedsiębiorcom prowadzącym eksport produktów pochodzenia roślinnego na rynek rosyjski o konieczności spełnienia wymagań stawianych przez Federację Rosyjską. Wymagania te są określone w przepisach sanitarno-epidemiologicznych i normatywach „Wymagania higieniczne odnośnie bezpieczeństwa i wartości odżywczej produktów spożywczych. SanPiN 2.3.2.1078-01”, zatwierdzonych przez Głównego Państwowego Lekarza Sanitarnego Federacji Rosyjskiej.

W odniesieniu do produktów pochodzenia roślinnego podlegających wwozowi do Federacji Rosyjskiej, zgodnie z ww. dokumentem, wymagane jest obowiązkowe przedstawienie informacji o środkach ochrony roślin zastosowanych przy wytwarzaniu i przechowywaniu tych produktów (z podaniem daty wykonania ostatniego zabiegu ochrony roślin lub zabiegu fumigacji pomieszczeń oraz opakowań, w których były przechowywane produkty).

W przypadku braku tej informacji w dokumentach przewozowych takie produkty mogą nie być dopuszczone do wwozu na terytorium Federacji Rosyjskiej.

· Treść dokumentu „Wymagania higieniczne odnośnie bezpieczeństwa i wartości odżywczej produktów spożywczych. SanPiN 2.3.2.1078-01” w wersji rosyjskiej dostępna jest na stronie:

http://www.businesspravo.ru/Docum/DocumShow_DocumID_21522.html


· Treść dokumentu w wersji polskiej dostępna jest na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa pod adresem:

http://www.piorin.gov.pl/cms/upload/Przepisy.pdf

· Informacje o środkach ochrony roślin zarejestrowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej zawarte są w „Państwowym katalogu pestycydów i agrochemikaliów, dozwolonych do stosowania na terenie Federacji Rosyjskiej, 2005 r.” opublikowanym na stronie Ministerstwa Rolnictwa Rosji:

http://www.mcx.ru/index.html?he_id=961&doc_id=7610

· Wykaz zbóż, kasz i pasz oraz komponentów do ich wytworzenia, jak również pobocznych produktów otrzymywanych w procesie przetwarzania zbóż, które podlegają kontroli Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego FR w sferze jakości i bezpieczeństwa przy wwozie na terytorium Federacji Rosyjskiej:

http://piorin.gov.pl/cms/upload/wykaz.doc


· Wzór „Wyciągu z ewidencji zabiegów środkami ochrony roślin przy wytwarzaniu i przechowywaniu roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów”

http://piorin.gov.pl/cms/upload/wyciag.doc
 

· Informacje dot. eksportu do Federacji Rosyjskiej żywności pochodzenia roślinnego dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem:

http://www.gis.gov.pl/pdf/faq/notatka_dot_eksportu_do_Rosji_14_11_06.pdf

POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w towarzystwie podsek...

Od najbliższego poniedziałku, 25 maja, w biurach powiatowych i oddziałach region...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 maja będzie sukcesywnie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę