aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

IV Kongres Gmin Wiejskich RP

2 czerwca 2003

Pod hasłem "Rola gminy wiejskiej w Unii Europejskiej" odbył się w sobotę, 31 maja w Warszawie IV Kongres Gmin Wiejskich RP.
Obrady dotyczyły dwóch podstawowych dla gmin wiejskich i wiejsko-miejskich kwestii, jakimi są nowy projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz wykorzystanie środków pomocowych, spójności i strukturalnych Unii Europejskiej.

Marszałek Sejmu Marek Borowski w swym wystąpieniu nawiązał do mającego odbyć się za tydzień referendum akcesyjnego. Powinniśmy uświadomić sobie straty, jakie poniesiemy nie przystępując do Unii Europejskiej –  powiedział.

Do akcesji nawiązał również prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w przesłaniu do uczestników i organizatorów Kongresu. "Członkostwo w UE oznacza, że znajdziemy się w obszarze, w którym szczególną uwagę przywiązuje się do polityki regionalnej. Głównym partnerem są w nim lokalne samorządy i właśnie one będą przesądzać o kierunku rozwoju swoich gmin. Obecność Polski w europejskiej wspólnocie oznacza wielką szansę dla obszarów /.../ borykających się z bezrobociem, niedostatkiem inwestycji, brakiem perspektyw" –  przeczytał doradca prezydenta, Jerzy Wysokiński.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik  mówił o – potrzebie przekształcania administracji, która wykonuje kompetencje władcze, w administrację, która zaspokaja potrzeby obywatelskie. Musimy coraz częściej mówić o partnerze, o obywatelu, któremu służymy, bo standardy Unii są właśnie takie – dodał. Wchodzimy na rynek europejski, na którym  trzeba będzie wygrać konkurencję o pieniądze, o programy z gminą hiszpańską, francuską i niemiecką. Elementem tej rywalizacji jest też współdziałanie –  mówił Janik.

Ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, minister nazwał trudną, wymagającą osiągnięcia kilku trudnych kompromisów. Wyraził nadzieje, że przed przerwą wakacyjną odbędzie się jej pierwsze czytanie w Sejmie, a w październiku być może wejdzie w życie.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę