Jak likwidować ANR?

28 marca 2006

Agencja Nieruchomości Rolnych ma wrócić pod kontrolę resortu rolnictwa. Opozycja pyta po co jeżeli Agencja ma być zlikwidowana. Przy okazji sejmowej dyskusji okazało się że w rządzie są różne koncepcje przeprowadzenia tej likwidacji.

Wydawało się, że będzie to kolejne zwykle posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa. Posłowie mieli zająć się przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość projektem ustawy na mocy, którego nadzór nad Agencją Nieruchomości Rolnych miał przejść z resortu skarbu państwa do ministra rolnictwa.

Niespodziewanie padł jednak wniosek, aby rozpatrywanie ustawy przełożyć o dwa tygodnie.

Skąd takie oskarżenia? Zdaniem opozycji rozpatrywanie ustawy, dwa tygodnie po tym jak premier Kazimierz Marcinkiewicz ogłosił likwidacje Agencji nie ma sensu.

Wniosek Platformy Obywatelskiej przepadł jednak w głosowaniu. Przy okazji dyskusji okazało się, że resort skarbu państwa i rolnictwa maja odmienne koncepcje funkcjonowania instytucji, która zastąpi zlikwidowaną Agencję.

Skarb Państwa chciałby zamienić ją w spółkę handlowa. Z kolei ministerstwo rolnictwa wolałoby, aby Agencja stała się jednym z jego departamentów. Spór prawdopodobnie zostanie rozwiązany jeszcze w tym tygodniu. O całkowitej likwidacji struktur Agencji nie ma bowiem mowy.

Agencja lub inna instytucja, która po niej nastanie musi sprawować kontrolę nad samą ziemią oraz nad 140 tysiącami umów dzierżawnych.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę