aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komunikat ze spotkania Porozumienia Izb Rolniczych

6 lutego 2006

odbytego w Poświętnem w dniach 26-27 stycznia 2006 roku

 

Przedstawiciele Porozumienia Izb Rolniczych reprezentujących Warmińsko Mazurską Izbę Rolniczą, Śląską Izbę Rolniczą, Izbę Rolniczą w Opolu, Lubuską Izbę Rolniczą, Dolnośląską Izbę Rolniczą i Mazowiecką Izbę Rolniczą stoją na stanowisku, że blisko dziesięcioletnia obecność odrodzonego samorządu rolników na polskiej wsi, dowodzi słuszności decyzji Sejmu RP o uchwaleniu ustawy o izbach rolniczych z 14 grudnia 1995 roku.

Aktywne i twórcze uczestnictwo w rozwiązywaniu problemów rolnictwa i obszarów wiejskich, skuteczne reprezentowanie wszystkich rolników oraz demokratyczne wyłanianie swoich przedstawicieli w powszechnych wyborach, dają samorządowi rolniczemu moralnie uzasadnione prawo do ubiegania się o przejęcie zadań realizowanych dotychczas przez administrację państwową szczebla centralnego i wojewódzkiego.

Samorząd rolniczy nie może biernie uczestniczyć w tworzeniu i realizowaniu polityki wobec wsi i rolnictwa. Potrafimy i chcemy jako równoprawny partner społeczny uczestniczyć w podejmowaniu i realizacji wszystkich decyzji dotyczących obszarów wiejskich.
W celu upodmiotowienia samorządu rolniczego niezbędna jest taka zmiana przepisów, która niezwłocznie umożliwi samorządowi rolników prowadzenie na zasadzie rozwiązań ustawowych lub porozumień z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi bądź Wojewodami zadań związanych z :

  • doradztwem rolniczym
  • stacjami chemiczno - rolniczymi
  • stacjami doświadczalnej oceny odmian z porejestrowym doświadczalnictwem roślin uprawnych

Samorząd rolniczy, jako ustawowy reprezentant wszystkich rolników musi uzyskać prawo do bezpośredniego udziału w prywatyzacji jednosobowych Spółek Skarbu Państwa związanych m.in. z nasiennictwem i rozrodem zwierząt.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powinien doprowadzić do niezwłocznego zwrotu Mazowieckiej Izbie Rolniczej jej przedwojennego ośrodka szkoleniowego w Poświętnem koło Płońska.

Członkami samorządu rolniczego są również rolnicy prowadzący działalność w działach specjalnych, z której nie odprowadza się odpisu z podatku płaconego przez te osoby i firmy na działalność izby rolniczej. Taka sytuacja pozostaje w sprzeczności w stosunku do podatników podatku rolnego. Domagamy się nowelizacji ustawy zrównujących wszystkich członków samorządu rolniczego w zakresie płacenia składek
na samorząd rolniczy.

Prezes
Dolnośląskiej Izby Rolniczej
Leszek Grala
Prezes
Śląskiej Izby Rolniczej
Piotr Kufel
Prezes
Mazowieckiej Izby Rolniczej
Wiktor Szmulewicz
Prezes
Warmińsko
-Mazurskiej Izby Rolniczej
Bogdan Aleksiejczuk

Prezes
Lubuskiej Izby Rolniczej
Władysław Piasecki
Prezes
Izby Rolniczej w Opolu
Herbert Czaja

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę