Konieczny jest niezależny system oceny płodów

24 września 2008
Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej otrzymuje liczne sygnały od producentów rolnych województwa warmińsko-mazurskiego o pilnej potrzebie podjęcia prac legislacyjnych w zakresie stworzenia systemu niezależnej oceny płodów rolnych i mięsa (wołowego i wieprzowego).
Zdaniem samorządu rolniczego, obecnie prowadzona ocena nie daje pełnej gwarancji niezależnej oceny zdawanych przez rolników produktów. W większości podmioty lub jednostki oceniające są w pewnym, większym lub mniejszym, stopniu zależne od podmiotu skupującego oceniany towar.
-Utworzenie, niezależnych od przetwórców, podmiotów oceniających np. mleko, zboże, czy mięso uniemożliwiłoby ewentualne spekulacje cenowe na rynku płodów rolnych. Ponadto należy podkreślić, że w znacznej liczbie krajów Unii Europejskiej od wielu lat jest stosowany instrument niezależnej od przetwórców oceny i podczas tworzenia polskiego systemu należałoby się oprzeć na dobrych, sprawdzonych już wzorach stosowanych m.in. we Francji – mówi  Jan Reichel, wiceprezes Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej.POWIĄZANE

25 czerwca br. Opolski Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa doł...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała konkurs skierowan...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w towarzystwie podsek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę