informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Kontrola w ARR zakończona

5 czerwca 2003

Prezes Agencji Rynku Rolnego nie odpowiada za zaginięcie państwowego zboża. Odpowiedzialność służbową ponoszą za to dwaj wiceprezesi Agencji i dwaj dyrektorzy oddziałów regionalnych, na których terenie przechowywane były zboże

To wynik zakończonej wczoraj kontroli w ARR zleconej przez ministra rolnictwa Adama Tańskiego. Wyniki tej kontroli i płynące z niej wnioski minister Tański wysłał wczoraj do premiera Leszka Millera. Kontrola miała wykazać, kto w Agencji ponosi odpowiedzialność służbową za to, że z zapasów zboża ARR przechowywanych w prywatnych magazynach zniknęło 36 tys. ton pszenicy. 

Właściciele magazynów wbrew umowom, jakie mają z Agencją, sprzedali potajemnie zboże, gdy było droższe, licząc, że je odkupią, gdy stanieje w okresie żniw. Gdy tylko kradzież wyszła na jaw, premier domagał się od Tańskiego wniosku o zdymisjonowanie szefa Agencji Ryszarda Pazury. Minister rolnictwa nie zgodził się na to, argumentując, że Pazura pracuje w Agencji dopiero od kilku miesięcy i nie miał nic wspólnego z systemem przechowywania państwowego ziarna w prywatnych magazynach, nie podpisywał też umów z nieuczciwymi kontrahentami. Teraz w tej opinii utwierdziły go wyniki kontroli. Jak dowiedziała się "Gazeta", zdymisjonowany zostanie wiceprezes Agencji Antoni Tarczyński. Drugi z wiceprezesów Marek Kozikowski straci stanowisko, ale zachowa pracę w Agencji. Podobnie będzie z dyrektorami oddziałów – dyrektor z Poznania straci pracę, dyrektor ze Szczecina tylko stanowisko.

 Jak się dowiedziano  nieoficjalnie, poseł Ryszard Bonda, z którego magazynów zniknęło około 13 tys. ton pszenicy, twierdzi, że nie była to kradzież. Zgodnie bowiem z umową, jaką ma podpisaną z Agencją, gdyby kontrola wykazała brak ziarna, może on uzupełnić braki albo zapłacić karę w wysokości 150 proc. wartości brakującego ziarna. Z naszych informacji wynika, że po wykryciu braku ziarna w elewatorach Bondy Agencja dała mu czas na ich uzupełnienie, jednak w wyznaczonym przez nią terminie poseł Bonda tego nie zrobił.


POWIĄZANE

Grzegorz Pięta został pełniącym obowiązki Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodk...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwołał w piątek Jacka...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wedle mojego rozeznania ma zaufanie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę