CTR_80917

Minister rolnictwa: ceny żywności nie będą rosły

3 września 2004

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak zapewnia, że w najbliższych miesiącach nie będzie podwyżek cen wieprzowiny, drobiu, owoców oraz warzyw. Jego zdaniem prognozy NBP są przesadzone.

- Mogę powiedzieć na pewno, że 9-procentowy wzrost cen artykułów spożywczych jest abstrakcją i w ogóle nie wchodzi w grę - powiedział minister podczas czwartkowej konferencji prasowej w Trzebini.

- Na pewno w sierpniu i wrześniu nie będzie wzrostów cen wieprzowiny, drobiu, owoców oraz warzyw, więc te 9 procent nie wiem skąd się bierze - dodał minister. Oficjalne dane o cenach za sierpień GUS poda w połowie września, a dane za wrzesień w połowie października.

W opublikowanym 31 sierpnia "Raporcie o inflacji. Sierpień 2004" NBP podał, że roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła z 3,3 w marcu do 9,1 w lipcu tego roku, niemal dwukrotnie przewyższając tempo ogólnego wzrostu cen. Do silnego wzrostu cen żywności przyczynił się przede wszystkim wzrost cen mięsa, cukru oraz olejów i pozostałych tłuszczy - napisano w raporcie NBP.

Zdaniem Olejniczaka, w perspektywie długofalowej ceny żywności też nie będą rosły, a efekt wejścia Polski do Unii Europejskiej został już odnotowany w cenach w zeszłych miesiącach. W przyszłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa przedstawi taką analizę zmian cen obejmującą najbliższe miesiące.


POWIĄZANE

Zakup 54 niskoemisyjnych autobusów, budowę parkingów, dróg, ścieżek rowerowych i...

Wiadome było, że nie uda się odwołać Krzysztofa Jurgiela, ale udało się pokazać ...

Wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela jest zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę