aaa_TSW_2023
CTR_2023

Najwięcej wniosków o płatności obszarowe przyjęła ARiMR w województwach mazowieckim i lubelskim

25 marca 2008
Od 15 marca br. biura powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie za 2008 rok. Do 19 bm. włącznie biura w skali kraju przyjęły blisko 30 tys. wniosków. Najwięcej wniosków o dopłaty złożyli rolnicy w województwach: mazowieckim – ponad 4,1 tys., lubelskim – ponad 3,6 tys. i małopolskim – ponad 3,3 tys.

Na jednym formularzu wniosku rolnicy występują o przyznanie: jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniających, płatności do upraw roślin energetycznych, płatności cukrowej, pomocy finansowej wspierającej gospodarowanie na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz wprowadzonych po raz pierwszy w tym roku płatności do pomidorów oraz przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich – truskawek i malin.

Rolnicy, którzy ubiegali się o przyznanie płatności do gruntów rolnych w roku 2007 otrzymali częściowo wypełniony wniosek. Oznacza to, że rolnicy będą musieli podać jedynie dane dotyczące działek rolnych. Pozostałe części wniosku są już wypełnione.

Tak jak w roku ubiegłym rolnicy będą mogli grupować uprawy, do których przysługuje ten sam rodzaj płatności. Podstawową działkę rolną stanowi zwarty obszar gruntu kwalifikujący się do jednolitej płatności obszarowej (JPO). Do powierzchni działki rolnej kwalifikującej się do JPO rolnik może wliczyć przylegające do siebie powierzchnie mniejsze niż 0,1 ha, np., oczka wodne do 100 m2, rowy, ogródki przydomowe. Następnie, jako odrębną działkę rolną należy zadeklarować powierzchnie upraw, które kwalifikują się do przyznania uzupełniającej płatności obszarowej (UPO) lub przejściowych płatności do owoców miękkich (OM). Jeżeli rolnik ubiega się również o płatność energetyczną np. do rzepaku, obszar tej uprawy deklaruje jako kolejną - oddzielną działkę rolną. Wyodrębnianie takich upraw, to jest właśnie generalna zmiana w sposobie deklaracji działek rolnych we wniosku na rok 2008.

Obowiązujące od tego roku przepisy jednoznacznie określają kto może ubiegać się o dopłaty do gruntów przejętych w drodze sprzedaży lub dzierżawy. Płatności bezpośrednie przysługują rolnikowi posiadającemu daną działkę rolną na dzień 31 maja roku, w którym został złożony wniosek. Oznacza to, że do gruntów, które sprzedano przed dniem 31 maja, płatności przysługują nabywcy tych gruntów. Jeśli natomiast umowa sprzedaży zostanie podpisana po 31 maja, płatności bezpośrednie przysługują rolnikowi sprzedającemu grunty. Zasady te obowiązują również przy dzierżawie gruntów.

W tym roku wszedł w życie nowy unijny wymóg dotyczący zmianowania roślin. Rolnik może jeden gatunek zboża uprawiać na tej samej działce rolnej nie dłużej niż przez trzy kolejne lata. Dotyczy to pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia. Osoby ubiegające się o płatności bezpośrednie związane z gruntami przeznaczonymi pod zboża (pszenicę, żyto, owies, jęczmień) muszą obszar ich uprawy zaznaczyć na załączniku graficznym, który składają wraz z wnioskiem o dopłaty, bądź złożyć w tej sprawie odrębne oświadczenie (formularz oświadczenia jest dostępny na stronie www.arimr.gov.pl).


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę