Targi_china_210519-750

PIR apeluje do szefa resortu rolnictwa

24 grudnia 2015
W związku z trwającymi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracami nad weryfikacją wniosków złożonych w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie działań związanych z uszczegółowieniem interpretacji § 14 ust.6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
   - Zgodnie z w/w aktem prawnym - złożony wniosek o przyznanie pomocy nie może być zmieniony przez wnioskodawcę w zakresie planu finansowego lub zestawienia rzeczowo-finansowego operacji, z wyłączeniem zmian wynikających z wezwań Agencji.
    Powyższy zapis może być w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy przedmiotem operacji jest zakup maszyny bądź urządzenia rolniczego, poważnym problemem w realizacji założonej inwestycji. Część bowiem wnioskodawców bardzo precyzyjnie określiła jaka maszyna czy urządzenie zostanie zakupione w ramach pomocy, wymieniając np. konkretną markę. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy np. zmianie ulegnie cena przedmiotu operacji, dystrybutor nie będzie kontynuował dostaw bądź producent zrezygnuje z produkcji wymienionego we wniosku urządzenia.
    W związku z powyższym zasadne wydaje się dopuszczenie możliwości zmian w zakresie niektórych danych zawartych w zestawieniu finansowo-rzeczowym tak by, nie zmieniając rodzaju operacji oraz wysokości wnioskowanej pomocy, umożliwić efektywne wykorzystanie środków pomocowych – mówi Tomasz Gietek, prezes Polskiej Izby Rolniczej,
   Dlatego też zdaniem zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej celowe wydaje się takie podejście interpretacyjne do przedmiotowego zapisu w/w rozporządzenia aby umożliwić wszystkim beneficjentom, których wnioski przejdą pozytywną weryfikację, skorzystanie z pomocy.


POWIĄZANE

Finał 18 edycji Konkursu Wójt Roku, którego organizatorem jest Redakcja Audycji ...

27 marca w Centrali KRUS odbyła się konferencja Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpiec...

Grzegorz Pięta został pełniącym obowiązki Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę