EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

PIR apeluje do szefa resortu rolnictwa

24 grudnia 2015
W związku z trwającymi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracami nad weryfikacją wniosków złożonych w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie działań związanych z uszczegółowieniem interpretacji § 14 ust.6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
   - Zgodnie z w/w aktem prawnym - złożony wniosek o przyznanie pomocy nie może być zmieniony przez wnioskodawcę w zakresie planu finansowego lub zestawienia rzeczowo-finansowego operacji, z wyłączeniem zmian wynikających z wezwań Agencji.
    Powyższy zapis może być w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy przedmiotem operacji jest zakup maszyny bądź urządzenia rolniczego, poważnym problemem w realizacji założonej inwestycji. Część bowiem wnioskodawców bardzo precyzyjnie określiła jaka maszyna czy urządzenie zostanie zakupione w ramach pomocy, wymieniając np. konkretną markę. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy np. zmianie ulegnie cena przedmiotu operacji, dystrybutor nie będzie kontynuował dostaw bądź producent zrezygnuje z produkcji wymienionego we wniosku urządzenia.
    W związku z powyższym zasadne wydaje się dopuszczenie możliwości zmian w zakresie niektórych danych zawartych w zestawieniu finansowo-rzeczowym tak by, nie zmieniając rodzaju operacji oraz wysokości wnioskowanej pomocy, umożliwić efektywne wykorzystanie środków pomocowych – mówi Tomasz Gietek, prezes Polskiej Izby Rolniczej,
   Dlatego też zdaniem zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej celowe wydaje się takie podejście interpretacyjne do przedmiotowego zapisu w/w rozporządzenia aby umożliwić wszystkim beneficjentom, których wnioski przejdą pozytywną weryfikację, skorzystanie z pomocy.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę