aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Przedsiębiorcy zwlekają z informacją o stanie zapasów

29 czerwca 2004

W bydgoskim oddziale Agencji Rynku Rolnego na trzy dni przed upływem terminu tylko trzy przedsiębiorstwa złożyły raporty o stanie zapasów produktów cukrowych w swoich magazynach. Pozostali dzwonią i pytają - mówią w agencji.

Na policzenie zapasów przedsiębiorcy mają niewiele czasu. Powinni złożyć informację w oddziale terenowym Agencji Rynku Rolnego do 30 czerwca (dla produktów cukrowych) i do 31 lipca (dla pozostałych produktów spożywczych).

- Na razie raporty złożyły tylko trzy firmy z Kujawsko-Pomorskiego - informuje Wiesława Maj, kierownik sekcji informacji w bydgoskim oddziale ARR. - Dwóch producentów i jedna firma handlowa. Kilka osób zapowiedziało, że złoży informację jeszcze dzisiaj.

- Przedsiębiorcy czekają na ostatnie dni - dodaje Edyta Zakrzewska, dyrektor bydgoskiego oddziału ARR. Jeśli firma nie zdąży w ustawowym terminie złożyć informacji o swoich zapasach może się spodziewać kary w wysokości 50 proc. należnej opłaty za posiadanie nadmiernych zapasów produktów rolnych lub 3 tys. zł w przypadku gdy podmiot nie podlegał obowiązkowi uiszczania opłaty za posiadanie nadmiernych zapasów.

Właściciele firm produkcyjnych i handlowych liczą na złagodzenie stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie nadmiernych zapasów. Walczy o to także resort rolnictwa, który dwa tygodnie temu złożył skargę na Komisję Europejską do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

- Na decyzję Trybunału trzeba będzie poczekać - mówi Ewa Haczyk, rzecznik prasowy Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. - Trybunał rozpatruje takie sprawy przez kilka tygodni, a nawet kilka lub kilkanaście miesięcy.

Wszystko więc wskazuje na to, że nadmierne zapasy, które znalazły się w magazynach 1 maja br., zostaną opodatkowane. Na razie nie ma jednak rozporządzenia ministra finansów w sprawie opłat.

- Sądzę, że w kraju mamy naprawdę znikome ilości nadmiernych zapasów - uspokaja Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARR. Lista towarów objętych opłatami w przypadku stwierdzenia nadmiernych zapasów liczy ponad 40 podstawowych artykułów (200 rodzajów produktów).

- Pisemne informacje o posiadaniu zapasów należy składać na formularzach określonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja 2004 r. (Dz. U. Nr 120, poz. 1255) - przypomina Radosław Iwański. Wzory formularzy oraz adresy oddziałów terenowych agencji dostępne są na stronie internetowej


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę