A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Rolnicy mogą pomóc sobie sami, pisząc wnioski

27 maja 2004

- Rolnicy mogą pomóc sobie sami, pisząc wnioski o dopłaty unijne. W 2003 r. produkcja sprzedana z gospodarstw osiągnęła wartość 15 mld zł, a dopłaty i pomoc, jakie można uzyskać w tym roku z kasy unijnej, mają wartość 6 mld zł - powiedział minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Olejniczak spotkał się w środę z dziennikarzami mediów lokalnych na warsztatach dziennikarskich zorganizowanych w Warszawie przez Kancelarię Prezydenta.

Minister poinformował, że w systemie IACS (Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli) zarejestrowało się do poniedziałku 1 mln 452 tys. gospodarstw. Wniosków o dopłaty złożyło 300 tys., jednak w ostatnich dniach wpływa ich po 40 tys. dziennie. Przypomniał, że termin składania wniosków mija 15 czerwca

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że system IACS w całym kraju działa i pracuje stabilnie, a próba maksymalnego obciążenia jego części informatycznej - praca w tym samym czasie na wszystkich komputerach w sieci - wypadła pomyślnie.

Olejniczak przypomniał, że obecnie z funduszy strukturalnych UE przedsiębiorstwa mogą uzyskać do 20 mln zł na inwestycje, a gospodarstwa rolne - maksymalnie 300 tys. zł na budowę nowych obiektów, wyposażenia ich, a także na zakup maszyn rolniczych.

Minister podkreślił, że granice naprawdę zostały otwarte. - Nie trzeba już prosić o zgodę np. na import zbóż, czekać na kontyngent, prosić urzędników. Każdy może kupić zboże w Polsce, Niemczech czy Francji i szukać miejsca, w którym może je korzystnie sprzedać. To jest wolny rynek - przypomniał.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę