EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Rolnicy poszkodowani przez suszę mogą składać wnioski o kredyty klęskowe z dopłatą ARiMR

8 września 2006

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji uruchomiła kredyty klęskowe dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę. Na dopłaty do oprocentowania przeznaczono 16,5 mln zł, co wystarczy na udzielenie kredytów klęskowych w kwocie wystarczającej na pokrycie strat poniesionych przez gospodarstwa rolne.

Według ocen komisji powołanych przez wojewodów, łączne straty poniesione wskutek tegorocznych klęsk żywiołowych wynoszą 1,6 mld zł. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraził już zgody na uruchomienie procedury otwarcia preferencyjnej linii kredytowej na wznowienie produkcji po klęsce suszy dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego oraz mazowieckiego. W najbliższym czasie spodziewane są decyzje w sprawie kolejnych województw. O wyrażonych już zgodach ARiMR poinformowała współpracujące banki.

Poszkodowani przez suszę rolnicy mogą ubiegać się w bankach o obrotowe kredyty klęskowe, przeznaczone na nakłady poniesione po dniu wystąpienia szkody. Kredyty są udzielane na okres 24 miesięcy, do wysokości oszacowanych przez komisję strat poniesionych w uprawach rolnych, inwentarzu i rzeczowych środkach do produkcji rolnej. Maksymalna kwota kredytu dla gospodarstwa rolnego to 4 mln zł, a dla działu specjalnego produkcji rolnej – 8 mln zł. Udział własny kredytobiorcy nie jest wymagany. Dzięki dopłatom ARiMR, oprocentowanie kredytów wynosi do 1,2 proc. w skali roku.

Kredyty klęskowe na likwidację skutków suszy dostępne są w następujących bankach: BGŻ S.A., BPS S.A., BZ WBK S.A., GBW S.A., MR Bank S.A., BISE S.A., Pekao S.A., Bank Millennium S.A., BOŚ S.A., Kredyt Bank S.A. oraz PKO BP S.A. Dotychczas ARiMR rozdysponowała na banki 37 proc. środków zarezerwowanych na dopłaty do kredytów na 2006 r.

ARiMR przypomina, że rolnicy zadłużeni z tytułu wcześniej zaciągniętych „klęskowych” kredytów obrotowych mogą ubiegać się w bankach o wydłużenie ich spłaty na preferencyjnych warunkach do 5 lat. Banki mogą również wydłużyć okres spłaty kredytów „klęskowych” obrotowych poza maksymalny pięcioletni okres stosowania dopłat, ale ARiMR nie stosuje wówczas dopłat, a oprocentowanie kredytu nie może być wyższe niż wynikające z umowy zawartej pomiędzy ARiMR a bankiem.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę