aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Samorządy o planach Kołodki

25 lipca 2002

Obawę budzi przede wszystkim projekt dotyczący kredytu podatkowego. Przedsiębiorcy będą zwolnieni z podatku przez rok. Zmniejszy to wpływy do samorządowych budżetów i dlatego według samorządowców konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które rekompensowałyby te straty.

Obawiamy się działania, które ograniczy wpływ podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych. Opłata restrukturyzacyjna wpłynie do budżetu państwa, natomiast podatek dochodowy wpływa bezpośrednio na finansowanie samorządów wszystkich szczebli  – powiedział marszałek województwa śląskiego, Jan Olbrycht na środowej konferencji prasowej w Katowicach.

Rząd przygotowuje trzy projekty ustaw związanych z pakietem antykryzysowym. Pierwszy dotyczy restrukturyzacji przedsiębiorstw w zakresie należności publiczno-prawnych. Jego celem jest oddłużenie przedsiębiorstw. Będzie to dotyczyło m.in. podatków, ceł, składek na ZUS i niektórych funduszy celowych. Proces oddłużania według założeń ma trwać rok i będzie wszczynany na wniosek przedsiębiorcy, który musi złożyć informację o swoim stanie finansowym, przedstawić program restrukturyzacji oraz wnieść opłatę restrukturyzacyjną w wysokości 15 lub 1,5% kwoty głównej zadłużenia. Będzie też zobowiązany do bieżącego regulowania zobowiązań podatkowych.

Obawy samorządów budzi przede wszystkim projekt dotyczący kredytu podatkowego, według którego przedsiębiorca będzie zwolniony przez rok z podatku. Przez pięć lat będzie spłacał nieoprocentowany kredyt. Przedsiębiorca taki musi jednak spełniać pewne warunki np. nie zmniejszać zatrudnienia i nie zalegać z płatnościami publiczno-prawnymi.

Projekt trzeciej ustawy wprowadza zachęty podatkowe dla restrukturyzacji portfela tzw. złych kredytów w banku w zamian za uruchomienie nowej puli kredytowej dla przedsiębiorców zagrożonych upadłością.

Jeżeli ten program zostanie przedstawiony, to komplementarnie do niego powinien być inny, który będzie wskazywał, co ze skutkami finansowymi dla samorządów - dodał Olbrycht


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę