EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Święto samorządu rolniczego na Dolnym Śląsku

23 stycznia 2007

Dolnośląska Izba Rolnicza zorganizowała we Wrocławiu obchody 10 – lecia istnienia samorządu rolniczego na Dolnym Śląsku. W intencji rolników z tej okazji w Katedrze Wrocławskiej celebrował kardynał Henryk Gulbinowicz. Z tej też okazji ksiądz kardynał wręczył pamiątkowy pierścień prezesowi DIR Leszkowi Grali. Natomiast zaproszeni goście w podzięce za dobrą współpracę otrzymali od szefa Dolnośląskiej Izby Rolniczej oryginalne pamiątki – sierpy.

Zasłużeni zaś rolnicy z Dolnego Śląska otrzymali odznaczenia resortowe. Jubileusz samorządu rolniczego uświetnił występ kwartetu smyczkowego oraz regionalnych zespołów ludowych , które zaprezentowały obrzędy bożenarodzeniowe. Uczestnicy uroczystości mieli też okazję spróbować potraw regionalnych.

Powierzchnia użytków rolnych na Dolnym Śląsku wynosi 1169,2 tys. ha z tego grunty orne stanowią 78%, trwałe użytki zielone to 21% powierzchni UR. 28,3% ogólnej liczby Dolnoślązaków stanowi ludność wiejska, ale z rolnictwem związanych jest tylko 49% osób mieszkających na wsi. Liczba gospodarstw rolnych wynosi 81 tys., zaś średnia powierzchnia gospodarstwa to 10,9 ha. Obserwuje się wzrost liczby gospodarstw małych – do 5 ha i jednocześnie dużych – o pow. ponad 100 ha.

Doskonałe warunki dla rolnictwa panują przede wszystkim w środkowej, nizinnej części województwa. Jest tutaj najdłuższy w Polsce okres wegetacyjny roślin i występują żyzne gleby przeważnie I i II klasy. Takie warunki klimatyczno-glebowe sprawiają, że głównymi uprawami w tym rejonie są zboża, rzepak i buraki cukrowe. Odmienne warunki panują w rejonie podsudeckim, gdzie przeważają gleby górskie kompleksu owsiano-ziemniaczanego. Znajdują się tu znaczne ilości łąk i pastwisk.

Zboża stanowią największy udział w strukturze zasiewów (ponad połowę powierzchni GO). Pod względem wysokości plonów zbóż podstawowych region dolnośląski zajmuje drugie miejsce w kraju. Rzepak, stanowiący 15% zasiewów w województwie zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem powierzchni upraw i pierwsze miejsce pod względem wielkości zbiorów.

Stan pogłowia zwierząt na Dolnym Śląsku jest niski i wciąż utrzymuje tendencję spadkową. Pogłowie dolnośląskiego bydła liczy 118,2 tys. a liczba sztuk trzody chlewnej 455,3 tys. szt. Jednakże osiągany poziom wydajności mlecznej krów jest bardzo wysoki i w 2004 r. wydajność krów objętych oceną wyniosła 6681 kg mleka, co uplasowało Dolny Śląsk na drugim miejscu w kraju. Przy rosnącej jednostkowej wydajności krów region powinien w najbliższym czasie postawić na rozbudowę bazy przetwórstwa mlecznego i mięsnego.

Dolnośląscy rolnicy reprezentowani są w Izbie przez 285 delegatów do Rad Powiatowych DIR. Walne Zgromadzenie Izby liczy 52 osoby. Każdą Radę Powiatową reprezentuje w nim 2 przedstawicieli .

     
     
     
     

POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę