aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Trwa wielka akcja sprawdzania wniosków o dopłaty bezpośrednie

19 sierpnia 2004

W całym kraju kontrolerzy odwiedzili już 76 tys. gospodarstw. Wprawdzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie chce mówić o próbach wyłudzenia unijnych pieniędzy, ale w około 100 gospodarstwach nieprawidłowości były na tyle duże, że rolnicy na dwa lata utracili prawo do dopłat bezpośrednich.

W związku z tym najczęstszymi gośćmi powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji są teraz osoby, które błędnie wypełniły wniosek o dopłaty bezpośrednie. Nieporozumienia są, ale i tak zdaniem Agencji dużo mniej niż się spodziewano. Eksperci unijni mówili, że błędów we wnioskach będzie na poziomie 50-60%, a jest dwa-trzy razy mniej. - Jeżeli chodzi o rolników wychodzą jak zwykle błędy, które są taką polską cechą, czyli rolnicy chcieli sobie trochę dodać - powiedział Jan Aust z ARiMR.

Powiększanie obszarów działek, do których należą się unijne dopłaty często było niezamierzonym błędem rolnika, który po prostu pomylił się mierząc ziemię. Jeżeli tylko nieznacznie powiększył swoje gospodarstwo - maksymalnie o 3 ary/ha - to nie tylko nie spotka go kara, ale nawet dostanie dopłatę do powierzchni, której tak naprawdę nie ma.

W przypadku większych różnic rolnik dostaje wezwanie do poprawienia wniosku. Gorzej, gdy powierzchnia gospodarstwa zostanie zawyżona o 30%. Wtedy rolnik musi się liczyć z utratą unijnych subwencji. - To są sytuacje naprawdę jednostkowe można powiedzieć, że w skali kraju nie przekracza to 100 przypadków - powiedział Jacek Podlewski z ARiMR.

Kontrole wniosków o dopłaty bezpośrednie będą trwały w gospodarstwach do końca miesiąca. We wrześniu będą kontrole lotnicze.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę