BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

U premiera o rolnictwie

16 kwietnia 2003

15 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Leszek Miller spotkał się z Władysławem Serafinem, przewodniczącym Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, oraz z Marianem Sikorą, przewodniczącym Polskiej Rady Rolnej.

Premier został poinformowany o wyborze Władysława Serafina na wiceprzewodniczącego europejskiej Komisji Organizacji Zawodowych Rolników, zrzeszającej przedstawicieli 15 krajów członkowskich Unii Europejskiej i 10 krajów kandydujących do UE.

Spotkanie było poświęcone problemom kampanii referendalnej w środowisku wiejskim w kontekście zróżnicowania poglądów rolników. Organizacje zawodowe rolników zadeklarowały wzmożenie wysiłków na rzecz udziału w tej kampanii. Jednocześnie wyrazili opinię, że w jej toku należy prezentować także inne, poza dopłatami bezpośrednimi, argumenty na rzecz członkostwa Polski w UE. Wyrażając wspólne przekonanie, że akcesja do Unii Europejskiej jest wielką szansą dla rozwoju polskiego rolnictwa, zwrócono uwagę, że w kampanii wzywającej do uczestnictwa w referendum europejskim należy także informować o tym, co Polska straci, jeśli pozostanie poza wspólnotą europejską.

W czasie rozmów wymieniono poglądy na temat niektórych problemów nurtujących środowisko rolników, jak kwestie opodatkowania i ubezpieczeń, systemu interwencji na rynku rolnym czy realnego zapewnienia dopłat bezpośrednich do poziomu wynegocjowanego w Kopenhadze. Premier podkreślił, że rolnicy są jedyną grupą zawodową, która będzie bezpośrednim beneficjentem ustalonych w finale negocjacji z UE kwot finansowych. Przedstawiciele organizacji rolników wyrazili przekonanie, że po wprowadzeniu w życie nowych ustaw o ziemi i o biopaliwach, polscy rolnicy będą mieli lepsze warunki gospodarowania, a po otwarciu granic unijnych – będą w stanie sprostać warunkom konkurencji na rynku rolnym.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę