aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Uczestnicy kongresu rolnictwa apelują o wykorzystanie dopłat bezpośrednich

7 czerwca 2004

Apel do rolników o jak najpełniejsze wykorzystanie dopłat bezpośrednich skierowali w sobotę w Poznaniu do rolników uczestnicy II Kongresu Rolnictwa Polskiego "Wczoraj i dziś naszego rolnictwa".

- Zróbmy wszystko, aby dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej trafiły do jak największej liczby rolników. To nie jest żadna łaska, to są należne rolnikom pieniądze. Apelujemy do rolników - składajcie wnioski o dopłaty - powiedział w sobotę podczas plenarnych obrad kongresu Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Jan Ardanowski.

Do apelu przyłączył się także wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk. - Jak nie wykorzystamy dopłat, to one przepadną. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach więcej samorządów zaangażuje się w pomoc rolnikom. Statystycznie na teren każdej gminy w formie dopłat bezpośrednich może trafić około 3 mln złotych i te pieniądze w większości zostaną wydane w gminie i powiecie - powiedział podczas kongesu Kowalczyk.

15 czerwca mija termin składania do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wniosków o dopłaty bezpośrednie. Po tym terminie rolnicy będą mogli złożyć wnioski, ale za każdy dzień zwłoki wypłata będzie pomniejszona o 1 proc.

II Kongres Rolnictwa Polskiego rozpoczął się w piątek plenarnymi obradami zespołów roboczych. Powołano pięć zespołów: "Ekonomiczno - społecznych problemów polskiej wsi", "Produkcja i rynek artykułów pochodzenia roślinnego", "Produkcja i rynek artykułów pochodzenia zwierzęcego", "Produkcja i rynek produktów ogrodniczych" oraz "Spółdzielczość rolnicza - stan i szanse".

Każdy z zespołów wypracował po kilkanaście wniosków, które ostatecznie zostaną opracowane po zakończeniu kongresu i opublikowane. Wnioski mają być wykorzystane m.in przez resort rolnictwa przy opracowywaniu Długookresowej Strategii Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Organizatorem kongresu była Polska Rada Rolna, zrzeszająca pozarządowe organizacje rolnicze. W Kongresie, który zakończył się w sobotę, wzięło udział około 500 delegatów


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę