EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Uroczystości u Prezydenta RP

1 czerwca 2005

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, odwołał ze składu rządu Wojciecha Olejniczaka, dotychczasowego ministra rolnictwa i Rozwoju wsi. Jednocześnie powołał na ten urząd Jerzego Pilarczyka, który był do tej pory sekretarzem stanu w resorcie rolnictwa.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim premier Marek Belka podkreślił, że z mieszanymi uczuciami przyjął dymisję Wojciecha Olejniczaka – „jednego z najlepszych ministrów w rządzie, którym mam zaszczyt kierować. Jednego z najlepszych ministrów w Polsce” - powiedział.

„Jestem przekonany, że będziemy pamiętać ministra W. Olejniczaka jako znakomitego człowieka rozumiejącego sprawy rolnictwa. Będziemy kojarzyć ten okres z wybuchem prawdziwej prosperity w polskim rolnictwie. Minister Olejniczak był nie tylko sprawnym kierownikiem resortu, ale świetnie komunikował się z rolnikami, mediami i ze swoimi kolegami z rządu, co wcale nie było łatwe.” – podkreślił szef rządu.

Premier stwierdził, że zmiana na stanowisku ministra rolnictwa jest w tym przypadku bardzo prosta. „Jerzy Pilarczyk to człowiek, który zna i resort, i polskie rolnictwo jak własną kieszeń. W sposób oczywisty i naturalny przejął stanowisko” – zaznaczył.

Życzył ministrowi J. Pilarczykowi, aby dokończył dzieła, aby wszystkie rozpoczęte projekty doprowadził do szczęśliwego końca w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski przekazał nowo powołanemu ministrowi najlepsze życzenia. Zaznaczył, że jest to człowiek praktyki rolniczej, który przez wiele lat pracował bezpośrednio na roli, a potem w administracji i cały czas brał udział w działalności parlamentarnej. „Jestem przekonany, że już wielokrotnie udowodnił, jak znakomicie zna się na rzeczy. Mamy nowego, bardzo kompetentnego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który doskonale wie co teraz trzeba czynić dla polskiego rolnictwa.” - podkreślił A. Kwaśniewski.

Prezydent powiedział, że ogromnie ceni to, co udało się zrobić w ministerstwie rolnictwa dotychczasowemu ministrowi. „Wojciech Olejniczak dał się poznać, jako człowiek niezwykle kompetentny, dobrze zorganizowany, działający z wyobraźnią, umiejętnością przekonywania do swoich racji i bardzo konsekwentny w działaniu. Dzięki niemu i ludziom z nim współpracującym zdążyliśmy z przygotowaniem płatności bezpośrednich dla polskich rolników i korzystamy z unijnych funduszy. To jest już zapisane w historii.”- podkreślił prezydent. Życzył też powodzenia w pełnieniu nowej funkcji.

Minister Jerzy Pilarczyk zaznaczył, że w najbliższych miesiącach będą decydować się losy Wspólnej Polityki Rolnej. „To bardzo ważne i trudne zadanie. Pracy na pewno nie zabraknie” – powiedział minister.

Tradycyjne już, odchodzący minister otrzymał od prezydenta wieczne pióro, a nowo powołany tekę ministra.
Po spotkaniu w Kancelarii Prezydenta obaj ministrowie spotkali się w resorcie rolnictwa z pracownikami ministerstwa i przedstawicielami instytucji podległych i współpracujących.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę