CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

W 2007 r. ARiMR przeznaczy 463 mln zł na dopłaty do kredytów rolniczych

24 maja 2007
Ponad 463 mln zł przeznaczy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w 2007 r. na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych. Jest to kwota wystarczająca do zaspokojenia potrzeb rolników - poinformowała z- ca dyrektora departamentu finansów resortu rolnictwa Grażyna Madej.

Madej uczestniczyła w środę w posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, która zajmowała się preferencyjnymi kredytami dla rolników na 2007 r. Jak powiedziała Madej, w 2006 r. ARiMR miała do dyspozycji na ten cel 360 mln zł. Poinformowała także, że dopłaty do kredytów klęskowych wyniosą w br. 156 mln zł, czyli trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Madej przypomniała, że od 1 maja tego roku zmieniły się zasady udzielania kredytów preferencyjnych. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, ARiMR nie będzie mogła m.in. dopłacać do oprocentowania kredytów obrotowych na skup płodów rolnych oraz środków produkcji.

Kredyty preferencyjne na inwestycje w gospodarstwach rolnych mogą być udzielane w wysokości do 80 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż do 4 mln zł. W przypadku inwestycji w przetwórstwie rolnym kredyt może wynieść do 16 mln zł.

Wicedyrektor zaznaczyła, że rolnicy nadal będą mogli ubiegać się o preferencyjne kredyty: do końca 2007 r. - na zakup stada podstawowego, do końca 2008 r. - na inwestycje w przetwórstwie płodów rolnych, a do końca 2009 r. - na zakup ziemi. Od 1 stycznia 2010 r. na nabycie gruntów rolnych będzie można przeznaczyć nie więcej niż 10 proc. kwoty kredytu udzielonego na sfinansowanie części kosztów inwestycji.

Oprocentowanie kredytów zostało ustalone na poziomie 1,5 proc. stopy redyskontowej weksli. Dla większości kredytów przeznaczonych dla rolnictwa oprocentowanie dla kredytobiorcy będzie wynosiło 0,75 proc. tej stopy; kredyty klęskowe będą tańsze, trzeba będzie za nie zapłacić ok. 1,7 proc. w skali roku.

Jak poinformowała Madej, obecnie Agencja negocjuje umowy z bankami. Dotychczas ARiMR współpracowała z 15 bankami, a jej głównym partnerem były banki spółdzielcze.

W I kwartale br. banki współpracujące z Agencją udzieliły kredytów na preferencyjnych warunkach na łączną kwotę blisko 1 mld zł. W porównaniu do podobnego okresu 2006 r. kwota udzielonych kredytów wzrosła prawie trzykrotnie. Największe kredyty preferencyjne przeznaczone były na modernizacje i adaptacje budynków, zakup gruntów rolnych, ciągników oraz innych maszyn rolniczych.


POWIĄZANE

W dn. 15 września br. w siedzibie KOWR z wizytą studyjną gościła delegacja urzęd...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel złożył kolejną wizytę w Krajo...

Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) kieruje dotychczasowy wiceprezes Ag...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę