Adama_15.03.2020
Azoty_16.03.2020

W Sejmie

20 stycznia 2003

Podczas czterodniowego posiedzenia Sejmu, który zbiera się we wtorek w południe, posłowie wysłuchają m.in. informacji szefa polskiej dyplomacji Włodzimierza Cimoszewicza o polskiej polityce zagranicznej w 2003 roku. W planie obrad Sejmu jest też informacja rządu dotycząca przyszłości sektora energetycznego w Polsce.

Niewykluczone, że komisja ustawodawcza, która w zeszłym tygodniu zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy o referendach ogólnokrajowych przedstawi posłom swoje sprawozdanie. Projekt reguluje m.in. zasady przeprowadzania referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Komisja proponuje m.in. by lokale wyborcze podczas referendum były czynne od godz. 6.00 do 22.00, czyli o dwie godziny dłużej niż podczas wyborów, oraz by osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku mogły głosować w referendum za pośrednictwem wyznaczonego pełnomocnika. 

Prawdopodobnie posłowie zajmą się też ponad 100 poprawkami Senatu do ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, która zakłada m.in. podniesienie składki na ubezpieczenie zdrowotne z 7,75 proc. – jak chciał rząd – do 8 procent. 

Sejm zdecyduje, czy powstanie komisja śledcza do zbadania zgodności umów prywatyzacji majątku państwowego, umów międzynarodowych i podpisywanych w związku z nimi umów handlowych w latach 1990-2002 z zasadami bezpieczeństwa energetycznego i paliwowego państwa polskiego. Projekt uchwały w tej sprawie zgłosił PiS Komisje: Skarbu Państwa oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka opowiedziały się przeciw powołaniu takiej komisji .

Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński przedstawi w Sejmie rządowy projekt ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Nowa ustawa ma zastąpić wielokrotnie nowelizowane przepisy z 1970 roku .

Natomiast Andrzej Lepper zaprezentuje projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim autorstwa klubu Samoobrony. Projekt zakłada m.in., że polityka pieniężna państwa będzie głównym celem wspólnym dla NBP i rządu; instytucję zatwierdzania rocznego sprawozdania NBP przez Sejm; udzielanie przez Sejm absolutorium prezesowi NBP i członkom RPP; możliwość odwołania prezesa NBP o członków RPP w przypadku nie udzielenia im absolutorium.

 Sejm będzie głosował nad projektem uchwały dotyczącym uczczenia 100 rocznicy urodzin i 50 rocznicy śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę