aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W trosce o rolnicze interesy

8 marca 2007
W dniach 1 – 2 marca  w Podbanskie, Słowacja odbyło się 28 Spotkania Przedstawicieli Izb Rolniczych Krajów Grupy Wyszehradzkiej
Przedstawiciele Izby Rolniczej Republiki Czeskiej, Węgierskiej Izby Rolniczej, Krajowej Rady Izb Rolniczych i Słowackiej Izby Rolniczej i Przemysłu Spożywczego w trakcie spotkania przeprowadzili rozmowy na temat stanu przygotowań do realizacji Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, głównych celów i narzędzi krajowego wsparcia i innych form pomocy dla rolnictwa funkcjonujących od roku 2007, aktualnych problemów w sektorze rolniczym, jak również bieżącej sytuacji na głównych rynkach rolnych w poszczególnych krajach Grupy Wyszehradzkiej.

W trakcie spotkania ustalono, że kraje Grupy Wyszehradzkiej popierają propozycję COPA/COGECA dotyczącą stosowania jednego oficjalnego języka, który byłby używany podczas spotkań. Izby rolnicze krajów V-4 uważają, że rozwiązanie to powinno zostać wprowadzone od 2008 roku i być połączone z obniżeniem składek członkowskich dla tych krajów, które ponoszą koszty tłumaczeń we własnym zakresie. Zwracają się oni jednocześnie z apelem do przedstawicieli z pozostałych nowych państw członkowskich UE o zwiększenie aktywności na obradach Prezydium COPA-COGECA, jak również spotkaniach grup roboczych i zespołów doradczych. Przedstawiciele izb rolniczych z krajów Grupy Wyszehradzkiej żądają ponadto od COPA-COGECA równego traktowania starych i nowych państw członkowskich UE oraz ochrony interesów rolników z państw nowej dwunastki, tak samo jak to ma miejsce wobec rolników z państw UE-15.

Izby rolnicze krajów Grupy Wyszehradzkiej zamierzają się też zwrócić  do COPA-COGECA z ponownym postulatem o poszukiwania rozwiązań i podjęcie kroków w celu rozwiązania problemu, jakie powoduje ekspansja rynkowa dużych sieci handlowych w Europie.
- Oczekujemy od krajowych rządów wygospodarowania maksymalnie możliwych środków na dotacje dla pozarządowych organizacjach rolniczych na cele ich reprezentacji w europejskich pozarządowych organizacjach rolniczych i przemysłu rolno-spożywczego. Uważamy, za wysoce niezbędne i konieczne, żeby w celu ochrony interesów rolników z naszych krajów, umożliwić nasz aktywny udział w procesie legislacyjnym instytucji Unii Europejskiej – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych

Ponadto Izby rolnicze z Węgier , Polski , Słowacji i Czech w pełni popierają stanowisko Komisji Europejskiej i Komitetu Społecznego (nr NAT/321) z dnia 14 grudnia 2006 r., w szczególności odnośnie potrzeby wzmocnienia konkurencyjności i wsparcia handlu, jak również zwiększenia produkcji europejskich win na rynku wewnętrznym i światowym. Przedstawiciele izb rolniczych z krajów Grupy Wyszehradzkiej żądają również  utrzymania prawa umożliwiającego dodawanie cukru do moszczu winogronowego, głównie z uwagi na ochronę oryginalnych, tradycyjnych sposobów produkcji wina stosowanych w Europie Centralnej. Jednocześnie popierają oni wprowadzenie morawskiego regionu produkcji win do strefy produkcyjnej A. Zwracamy przy tym uwagę, że produkcja win w naszych krajach ma wielosetletnią tradycję i charakteryzuje się doskonałą jakością docenianą na międzynarodowych targach i wystawach.

Na podstawie przedstawionej informacji na temat wprowadzania systemu doradztwa rolniczego w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech samorządy rolnicze z  krajów Grupy Wyszehradzkiej zwróciły również  uwagę na różne podejście krajowych rządów w tej materii w poszczególnych państwach Grupy Wyszehradzkiej. Uczestnicy spotkania wnioskują jednocześnie do Komisji Europejskiej (poprzez COPA-COGECA - organizację reprezentującą ich interesy w UE) o dokładniejsze i bardziej konkretne określenie zamierzeń odnośnie praktycznego wprowadzenia systemu obowiązkowego systemu doradztwa dla rolników.

Przedstawiciele izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej zamierzają także zwrócić  się do swoich rządów o zintensyfikowanie działań przeciwko importowi truskawek z Chin po dumpingowych cenach. Uczestnicy spotkania wnioskują również o utrzymanie po 18 kwietnia 2007 roku, wprowadzonych przez Komisję Europejską ostatecznych środków antydumpingowych.

Wyrażono także akceptację dla przyszłej współpracy w temacie badań nad ekonomiką produkcji rolniczej oraz odnośnie wpływu środków pomocowych na jej opłacalność. Badania te będą przeprowadzone przez „Jihočeská University“ w Republice Czeskiej, po konsultacjach i przedstawieniu komentarzy do tej propozycji w ciągu dwóch tygodni.

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę