Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Walczą o etat

13 stycznia 2004

W powiatowych urzędach pracy nie milkną telefony. Bezrobotni biją się o pracę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ale liczba etatów jest ograniczona.

W agencji znajdzie pracę ok. 400 osób w Kujawsko-Pomorskiem (7,5 tys. w Polsce). Oferta skierowana jest do bezrobotnych z wyższym wykształceniem (ewentualnie średnim), znających angielski w stopniu podstawowym, a przede wszystkim obsługujących komputer.

Odchodzą z kwitkiem

W "pośredniakach" nie milkną telefony. - Zainteresowanie jest duże - potwierdza Mieczysław Rojek, kierownik biura w Lipnie. Pracownicy doliczyli się ponad stu chętnych. Ale większość z nich odeszła z kwitkiem, bo powiatowe biuro agencji w Lipnie potrzebuje tylko 29 nowych pracowników. W Chełmnie trwają przygotowania do wyłonienia kandydatów. - Wysłaliśmy komunikaty do urzędów gmin. Plakaty wiszą także w urzędzie pracy i na tablicach informacyjnych w mieście - wylicza zastępca kierownika Sławomir Cieślicki. Szansę na pracę w agencji ma tu 14 osób (do tej pory zgłosiło się 20 chętnych). Do wytypowania 15 szczęśliwców gotowa jest także Tuchola.

W drugiej połowie stycznia rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne w ARiMR. - Sprawdzimy, czy kandydaci potrafią obsługiwać komputer, ponieważ ich głównym zadaniem będzie wprowadzanie danych do systemu - wyjaśnia Andrzej Gross, dyrektor agencji w Toruniu. - Po przeprowadzeniu testów rozpoczną się szkolenia.

Zwrócą, gdy zrezygnują

Kurs zakończy się egzaminem. Ci, którzy go zdadzą, będą pracować w agencyjnych biurach od 1 kwietnia do 31 czerwca br. Dostaną zatrudnienie w ramach robót publicznych lub odbędą staż absolwencki. Zarobią miesięcznie odpowiednio 824 i 583 zł (brutto). Szansę na stałą pracę w agencji będzie miało 1000 najlepszych pracowników sezonowych i stażystów w kraju.
Program zostanie sfinansowany ze środków Funduszu Pracy (ok. 40 mln zł). Większość "pośredniaków" musi wygospodarować środki z ogólnej puli przyznanej na zapobieganie bezrobociu. O dodatkowe dofinansowanie mogą ubiegać się tylko te biura, które zgłosiły ponad 20 bezrobotnych.
Za organizację szkoleń i stanowisk pracy zapłaci agencja (ok. 58 mln zł). Kurs dla jednej osoby kosztuje 900 zł. Osoby przeszkolone, które zrezygnują z pracy, będą musiały oddać agencji wyłożone przez nią pieniądze.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę