EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Wapnowanie w Wielkopolsce

13 maja 2008
Jak udało się nam dowiedzieć Wielkopolska Izba Rolnicza na kontynuację "Programu rekultywacji gleb zakwaszonych, poprzez nawożenie wapnem pochodzenia naturalnego" otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu,  1.500.000 zł dotacji. W 2008 roku do rozdysponowania jest  800.000 zł, a w 2009 roku  700.000 zł.
Prowadzony przez WIR Program polega na dofinansowaniu kosztów stosowania wapna nawozowego na użytki rolne, położone na terenie województwa wielkopolskiego, dla których potrzeby wapnowania - na podstawie aktualnych badań (nie starszych niż 4-letnie) przeprowadzonych przez Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą lub inne laboratorium, posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na badania gleb - określone są jako konieczne, potrzebne lub wskazane.
Dotacja udzielana będzie w wysokości 45% poniesionych kosztów netto zakupu wapna nawozowego, z przeznaczeniem do stosowania na użytkach rolnych, jednak nie więcej niż do wysokości zaleceń czystego składnika (CaO+MgO) i do kwoty 1.000 euro.
Dotacja może zostać przyznana do następujących rodzajów wapna nawozowego, określonych zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 maja 2004 r. w sprawie określenia typów wapna nawozowego (Dz.U.04.130.1384):
a) wapno nawozowe nie zawierające magnezu:
- pochodzące z przerobu skał wapiennych, odmiana od 01 do 05,
- pochodzenia naturalnego - kopalina, odmiana od 06a do 09a,
b) wapno nawozowe zawierające magnez:
- tlenkowe, odmiana od 01 do 02,
- węglanowe, odmiana od 03 do 07.
Dotacja nie jest udzielana do wapna odpadowego, pochodzącego z produkcji ubocznej (np. z cukrowni).
Dotacja obejmie wapno nawozowe zakupione bezpośrednio u producenta, bądź jego autoryzowanego przedstawiciela, posiadającego umowę dealerską. Dopuszcza się możliwość dotowania wapna nawozowego zakupionego u pośrednika, jeżeli jednostkowy zakup danego producenta rolnego, wynikający z przedstawionych zaleceń, jest mniejszy od przeciętnej ładowności środka transportu, którym dostarczane jest wapno nawozowe, tj. 25 ton.
Dotacja będzie udzielana do wyczerpania środków, dlatego też przy jej rozdzielaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń producentów rolnych.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę