aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

WIR o sytuacji w rolnictwie

3 lipca 2007
Stanowisko Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie i kierunkach koniecznych działań Parlamentu i Rządu RP

My uczestnicy III Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej, odbywającego się w dniach 25-26 czerwca 2007 r. w Przygodzicach, zatroskani o stan i perspektywy polskiego rolnictwa, w nadziei uzyskania jasnych i długofalowych perspektyw funkcjonowania naszych gospodarstw, przyjmujemy następujące stanowisko:


1.    W związku z tym, iż produkcja trzody chlewnej w Wielkopolsce jest podstawowym i stałym źródłem przychodu większości rolników, wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec sytuacji, jaka miała miejsce na rynku wieprzowiny w bieżącym roku. Działania Rządu RP w zakresie poprawy sytuacji na rynku mięsa wieprzowego uważamy za niewystarczające, a dopłaty do magazynowania - za działanie wręcz chybione.

2.    Działając w dobrze pojętym interesie producentów trzody chlewnej, rekomendujemy wniosek dotyczący objęcia Wielkopolski programem zwalczania choroby Aujeszkiego.

3.    Zwracamy uwagę, że opóźnienia we wdrażaniu działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 źle służą interesom polskich rolników.

4.    Widzimy potrzebę pilnej nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, głównie pod kątem zwiększenia kompetencji samorządu rolniczego.

5.    Wobec sytuacji, jaka miała miejsce przy szacowaniu szkód po tegorocznych przymrozkach i gradobiciach, widzimy potrzebę nowelizacji przepisów, tak, aby zakłady ubezpieczeń nie nadużywały swojej pozycji.

6.    Dla właściwego przygotowania kadr w rolnictwie wskazujemy na konieczność głębokiej reformy szkolnictwa rolniczego. Szkoły rolnicze, pozbawiane zaplecza do szkolenia praktycznego, borykające się z problemami finansowymi, a w konsekwencji odcięte od najnowszych technologii i trendów, w coraz mniejszym stopniu przygotowują kadry mogące skutecznie konkurować z rolnictwem europejskim.
Dostrzegalny jest również brak kształcenia w typowo rolniczych kierunkach oraz brak rozwiązań w zakresie zdobywania kwalifikacji rolniczych przez osoby dorosłe.

7.    Po raz kolejny przedstawiamy potrzebę pilnego uregulowania rynku rolnego w Polsce, szczególnie pod kątem integracji pionowej. W tym zakresie oczekujemy inicjatyw legislacyjnych MRiRW.

8.    Widzimy potrzebę wypracowania sprawnego, szybkiego systemu przepływu informacji poprzez Izby Rolnicze, Ośrodki Doradztwa Rolniczego i organizacje rolnicze o decyzjach podejmowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz agencje rządowe obsługujące sektor rolnictwa.

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę