aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Wnioski o umorzenie zobowiązań z tytułu b. FRiOR – do końca kwietnia 2007 r.

11 października 2006

Nie należy zwlekać ze składaniem wniosków o umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu spłaty zobowiązań z tytułu byłego Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa (FRiOR). Tylko do 30 kwietnia 2007 r. wnioski takie będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Termin taki wynika z postanowień Traktatu o Przystąpieniu do Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, po upływie trzech lat od przystąpienia do UE nowe państwa członkowskie nie będą mogły stosować pomocy na dotychczasowych zasadach. Terminem tym dla Polski jest właśnie 30 kwietnia 2007 r. Oznacza to, że po tej dacie nie będzie możliwe stosowanie pomocy państwa m.in. w zakresie umarzania, rozkładania na raty lub odraczania terminu spłat wierzytelności Agencji powstałych ze środków byłego Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa.

Do wniosku należy dołączyć dokumentację, która potwierdza powody ubiegania się o umorzenie części lub całości wierzytelności. Powinna ona dotyczyć wszystkich osób, na których ciążą zobowiązania. Wnioski należy złożyć bezpośrednio do centrali ARiMR (Al. Jana Pawła II 70, 00-175 Warszawa).

Fundusz Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa funkcjonował w latach 1992-93. Jego celem było zniwelowanie negatywnych skutków wzrostu zobowiązań finansowych sektora rolno-przetwórczego wobec banków, powstałych z powodu gwałtownego wzrostu oprocentowania kredytów bankowych. Cel ten realizowano przez wykup wierzytelności banków oraz udzielanie ze środków budżetowych kredytów preferencyjnych (naprawczych lub modernizacyjnych). Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przejęła zobowiązania i wierzytelności FRiOR na mocy ustawy z 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu ARiMR.

Z uwagi na trudności w dochodzeniu przejętych wierzytelności, podjęto działania umożliwiające ich odzyskiwanie, a także - w uzasadnionych przypadkach - umarzanie. Znowelizowana 17 października 2003 r. ustawa o utworzeniu ARiMR pozwala na umarzanie w całości lub w części, rozkładanie na raty oraz odraczanie terminu spłaty wierzytelności dotyczących FRiOR. Gdy kwota podlegająca umorzeniu przekracza 15 tys. zł, wymagana jest zgoda Ministra Finansów.

Dotychczas do ARiMR wpłynęło 1655 wniosków o umorzenie lub rozłożenie na raty wierzytelności. 1221 z nich wymagało uzupełnienia, a 361 zwrócono bez rozpatrzenia z uwagi na niedotrzymanie wyznaczonego na uzupełnienie terminu. Zawarte zostały 23 umowy o rozłożenie na raty spłaty zadłużenia oraz 525 umów o całkowite umorzenie wierzytelności (w tym 430 za zgodą Ministra Finansów). Negatywnie rozpatrzono 253 wnioski. Do końca września 2006 r. Agencja umorzyła wierzytelności na łączną kwotę ponad 55,8 mln zł.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę