Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Wyższy zasiłek chorobowy o... złotówkę!

26 czerwca 2007
Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kwota zasiłku chorobowego wzrasta od 19 czerwca br. do 8 zł (z 7 złotych wypłacanych dotychczas za każdy dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 dni).

Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 maja 2007 r. (Dz. U. Nr 98, poz. 652 z dnia 4 czerwca 2007 r.) w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej i rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego, do 8 zł  podwyższony zostaje zasiłek chorobowy za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym trwającej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni. Nowy wymiar zasiłku obowiązuje od 19 czerwca br., tj. po upływie 14. dni od ogłoszenia Rozporządzenia.

Dla przypomnienia, podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego przewidzianego w art. 14 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników jest zaświadczenie lekarskie wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) oraz z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27.07.1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (Dz. U. z 1999 r. Nr 675, poz. 741 z późn. zm.) na formularzu ZUS ZLA przez lekarza, lekarza stomatologa, felczera i starszego felczera, upoważnionego przez ZUS. Formularze te są drukami ścisłego zarachowania. Zaświadczenia wystawiane na zwykłych blankietach nie mogą być honorowane przez organy rentowe KRUS.

Bez zmian pozostaje w stosunku do poprzedniego kwartału br.  wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej i wynosi 470 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Rolnicze świadczenia w razie choroby i niezdolności do pracy (jak też z tytułu macierzyństwa) nie są dotowane przez budżet państwa. Pochodzą ze składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, odprowadzanych do samofinansującego się Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę