Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Zachodniopomorskie w Paaren

19 czerwca 2002

W miejscowości Paaren/Glien w maju odbyły się targi rolne pod nazwą Brandenburska Wystawa Rolnicza. Po raz pierwszy, obok województw lubuskiego i wielkopolskiego, wystawiło się również województwo zachodniopomorskie.

Celem udziału w targach była promocja województwa zachodniopomorskiego. Organizatorami prezentacji byli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Koszalinie i Regionalne Centrum Doradztwa w Barzkowicach.

Udział polskiej strony był efektem długoletniej współpracy z krajem związkowym Brandenburgia. Na powierzchni około 50 000 m kw. Wystawiło się ponad 550 wystawców. Prezentowano technologie i technikę produkcji roślinnej i zwierzęcej. Odbyły się pokazy zwierząt i ich ocena oraz wiele konkursów wśród hodowców. Były fachowe seminaria, pokazy pracy maszyn i sprzętu, konkursy strzyżenia owiec, pokazy doju, pokazy kulinarne połączone z degustacją różnych potraw, ocena ryb i wiele innych imprez dla zwiedzających.

Szczególnie ciekawie wypadła prezentacja nowoczesnej i starej techniki. Między publicznością , wytyczonymi drogami przejeżdżało około 50 pojazdów ze sprzętem, począwszy od „leciwych” maszyn i traktorów, nierzadko 50-letnich , do super nowoczesnych ciągników i sprzętu nowej generacji. Naturalnie nie zabrakło zabaw dla dzieci oraz dobrej rozrywki dla dorosłych, jaką zaoferowały występy zespołów tanecznych i kapel. W dniu 12 maja główna scena w namiocie festynowym należała do polskich zespołów dla licznie zebranej publiczności przygrywała między innymi kapela ludowa ziemi pyrzyckiej wzbudzając duże uznanie słuchaczy. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko naszego województwa zawierające w sobie, wiele elementów związanych z polską tradycją i sztuką ludową. W celach promocyjnych eksponowano i rozdawano foldery około 70 różnych instytucji naszego regionu w tym: gmin, miast, firm i stowarzyszeń agroturystycznych. Zwiedzający zadawali wiele pytań dotyczących naszego województwa. W rozmowach wypowiadali się przyjaźnie często dodając o słuszności prezentacji naszej oferty w Brandenburgii . w czasie targów powitano serdecznie na stoisku 45 osobową grupę rolników. Wyjazd ten został zorganizowany przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą. Było również polskie radio z prowadzącym wywiady z dyrektorem targów i jego uczestnikami redaktorem Panem Zdzisławem Tararako.

W ostatnim dniu odbyło się wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa kraju związkowego Branderburgia, podsumowanie udziału polskich województw w targach z propozycjami na następny rok. Organizatorzy dziękują serdecznie sponsorom, dzięki ich pomocy można było zorganizować prezentacje województwa na targach Brala 2002, a więc pokazać „ naszą małą ojczyznę” i sądzimy, że był to jeden z kolejnych kroków integracji z unią europejską.

M. Krysiak, W. Lizuń

RCDRRiOW Barzkowice

 


POWIĄZANE

Pracownicy OT KOWR w Szczecinie dołączyli do akcji #GaszynChallenge, aby w ten s...

25 czerwca br. Opolski Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa doł...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała konkurs skierowan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę