BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Nastroje europejskich rolników w górę

27 sierpnia 2019
Nastroje europejskich rolników w górę

Barometr nastrojów europejskich rolników wykazał pozytywne zmiany w pierwszej połowie 2019 r.

Badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed zawarciem umowy handlowej Mercosur( Mercosur to południowoamerykańska gospodarcza organizacja międzynarodowa zrzeszająca Argentynę, Brazylię, Urugwaj i Paragwaj. Dzięki jej istnieniu te cztery państwa (w przeszłości także Wenezuela) stworzyły strefę wolnego handlu i unię celną). Zgadzając się na umowę z UE państwa Mercosur zgodziły się otworzyć swoje rynki dla Unii Europejskiej.

Sama umowa budziła wiele kontrowersji, jednak jak przekonywali jej zwolennicy, samo jej zawarcie pozwoli zaoszczędzić po obu stronach Atlantyku 4 miliardy euro rocznie na samych cłach.

W efekcie Mercosur to największa umowa handlowa zawarta przez Unię Europejską.

Waracają do Barometru. Badanie zaufania przeprowadzone zostało w dziesięciu państwach członkowskich UE1 wiosną 2019 r. Wykazało ono pewne pozytywne zmiany, a wskaźnik zaufania wzrósł po dwóch latach stagnacji i spadku. Perspektywy rolników dotyczące ich przyszłej sytuacji gospodarczej są nieco bardziej optymistyczne niż ich ocena sytuacji. Należy jednak pamiętać, że dane z ankiety opracowano przed zawarciem tymczasowej umowy w sprawie Mercosuru, a fala upałów ma obecnie wpływ na całą Europę.
Większość rolników z dziesięciu krajów UE wskazała, że poprawia się zarówno obecna, jak i przyszła sytuacja gospodarcza. Prawdopodobnie można to przypisać temu, że po trudnym roku rolnicy odczuwają ulgę w trudnościach. Oczywiście ważne będzie, aby zobaczyć, jak ukształtują się warunki pogodowe.
Ponadto większość rolników w Europie nie miała żadnych problemów podczas prowadzenia gospodarstwa tej wiosny. Jest to szczególnie prawdziwe w Niemczech, gdzie wskazało to prawie 70% niemieckich rolników, podczas gdy w przypadku Węgier i Włoch 50% rolników było tego zdania. Tam, gdzie rolnicy mieli problemy, były one głównie związane z warunkami pogodowymi i cenami rynkowymi.

wykres nastrojów rolnikow w UE_ pierwsze półrocze_2019

Niezwykle ważne jest podkreślenie, że nawet jeśli nie zostało to wyrażone w tym barometrze, niedawne porozumienie polityczne z krajami Mercosuru z pewnością będzie miało negatywny wpływ na nastroje rolników w drugiej połowie roku. W tym badaniu nie wykazano również szkodliwego wpływu trwających negocjacji w sprawie Brexitu na brytyjskich rolników, ponieważ kolejne wyniki uzyskają jesienią. Jednak zgodnie z wynikami z poprzednich okresów ich perspektywy są tragiczne.
To, wraz z niepewnością związaną z WPR i budżetem UE oraz skomplikowanymi negocjacjami w sprawie Brexitu z groźbą scenariusza braku porozumienia, z pewnością będzie miało duży wpływ na nastroje rolników.

W obecnym czasie, jednak jest pewne, że na nastroje rolnikow w drugiej polowie roku decydujący wpływ będą jednak miały warunki pogodowe.

Indeks zaufania Copa-Cogeca jest obliczany dwa razy w roku na podstawie wyników krajowych badań przeprowadzonych wśród ponad 8 000 rolników.
Ankiety te zadają dwa pytania dotyczące sposobu, w jaki rolnicy
ocenić aktualną i oczekiwaną sytuację ekonomiczną swoich gospodarstw.

oprac, e-mk, ppr, na podstawie barometru Copa-Cogeca


POWIĄZANE

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

Zakończyły się rozmowy trójstronnych w sprawie IED i ten kompromis niepokoi euro...

Partnerstwo europejskie na rzecz biotechnologicznej Europy opartej na obiegu zam...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę