aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Babalski: Polska za zakazem stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku

26 kwietnia 2018
Babalski: Polska za zakazem stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku

Polska opowiada się za zakazem stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku - poinformował w środę wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Dodał, że w piątek Komisja Europejska ma głosować w tej sprawie.

 "W Polsce będzie obowiązywał zakaz stosowania tych środków w przypadku rzepaku, ale wyjątkiem będą buraki cukrowe, będzie można ich także używać w szklarniach" - powiedział Babalski. Dodał, że z zakazu wyłączono buraki, gdyż nie kwitną. Ponadto w sytuacjach nadzwyczajnych będzie można te środki stosować.

Wiceminister wyjaśnił, że o negatywnym stanowisku Polski wobec używania zapraw neonikotynoidowych przesądził raport Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności EFSA nt. szkodliwości ich dla pszczół.

Babalski poinformował, że w tym tygodniu odbyło się spotkanie ze związkiem producentów rzepaku - "nie powiem, że byli zachwyceni naszym stanowiskiem, ale przyjęli to ze zrozumieniem".

W Polsce zakaz stosowania neonikotynoidów obowiązuje od 2013 r. W ostatnich latach plony rzepaku, pomimo, że nie stosowano tych substancji, były na podobnym poziomie. Badania naukowe też pokazują, że plonowanie rzepaku głównie zależy od warunków klimatyczno-pogodowo-glebowych - zaznaczył wiceszef resortu rolnictwa.

Dyrektor departamentu hodowli i ochrony roślin MRiRW Bogusław Rzeźnicki wyjaśnił, że substancje neonikotynoidowe stosowane są do "otoczkowania" nasion, czyli zabezpieczenia ich przed szkodnikami. Jednak substancja ta choć jest skuteczna, to zbyt długo utrzymuje się w roślinie sprawiając, że owady zapylające pobierając pyłek podczas kwitnienia roślin zatruwały się.

Pierwsze sygnały o ginięciu pszczół pojawiły się w Polsce w 2008 r., gdy za zachodnią granicą Polski - w Niemczech, przy niewłaściwie zaprawionych nasionach, nastąpiły masowe upadki tych owadów. Zaprawy poddano badaniom. Szkodliwość ich dla pszczół potwierdziły długoletnie badania wykonywane przez unijne instytucja m.in. takie jak EFSA.

Rzeźnicki zauważył, że dla zapraw neonikotynoidowych jest alternatywa w postaci innych substancji chroniących rzepak przed szkodnikami. Polska jako pierwsza dopuściła do stosowania w uprawach nowy rodzaj zaprawy, która działa krócej, ale zabezpiecza wysiane nasiona rzepaku w okresie jesiennym - zaznaczył dyrektor. Dodał, że substancja ta została zatwierdzona przez EFSA.

Według Rzeźnickiego zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych będzie obowiązywał od momentu wejścia w życie unijnych rozporządzeń, tj. prawdopodobnie od drugiej połowy tego roku. Dla polskich producentów rzepaku nic to nie zmieni, bo obecnie w naszym kraju i tak nie można używać tych substancji. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska


POWIĄZANE

Jak informuje Krajowa Rada Producentów Drobiui Pasz, największy producent jaj ko...

Największy producent mięsa drobiowego w Ukrainie, firma MHP, poszerza swoją bezp...

W ciągu ostatnich lat nastąpiła rewolucja w sposobie zdobywania fachowej wiedzy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę