aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Cena nieopłacalna

18 grudnia 2002

By nie dokładać do produkcji, np. ćwiartki z kurczaka powinny kosztować 4,20 zł. Tymczasem można je kupić nawet za 3,60 zł za kg.

Drobiu w ofertach giełd towarowych jest pod dostatkiem. Ci, którzy nie maja możliwości chłodzenia, albo jest to dla nich zbyt drogie i nieopłacalne, sprzedają towar poniżej kosztów. Aby nie dokładać do produkcji, np. ćwiartki kurczaka powinny kosztować około 4,20 zł za kilogram. Tymczasem można je kupić nawet po 3,60 zł. Importowane są tylko o 40 groszy droższe. 

Na nasz rynek ciągle wjeżdża towar z Argentyny, Australii. Kanady i USA. Sprowadzamy też mięso drobiowe z Holandii na podstawie kontyngentów bezcłowych, ale tak naprawdę to jest przesyłka z Tajlandii, czy innej podobnej strefy ekonomicznej – twierdzą maklerzy.

Sporo importowanego towaru wyjeżdża na Ukrainę, bo jest on trzymany w chłodniach głównie tuż przy wschodniej granicy. Gdyby nie to, można byłoby tam sprzedać polski drób. Wciąż nie mamy szans konkurować z ofertami z importu. Krajowe żołądki kosztują około 5 zł za kilogram. Sprowadzane z Argentyny czy Australii są o 2 zł tańsze. Podobnie jest z innymi podrobami.


POWIĄZANE

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę