informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ceny - Drób

22 grudnia 2015
Oby nie zapeszyć – tak o ożywieniu eksportu i wzroście kursu euro mówią w zakładach drobiarskich. I trudno się dziwić że drobiarze takie nadzieje wiążą z eksportem, bo za nimi bardzo trudne miesiące. Sytuacja jest dramatyczna nie tylko dla hodowców ale i dla przetwórców. Ceny zbytu tuszek są tak niskie, ze średnio na kilogramie tracimy około 20 – 40 groszy – tłumaczą w zakładach. W tej sytuacji nie mamy innego wyjścia jak tylko obniżać ceny skupu.

Koszty produkcji kurczaków spadły, bo tanieją pasze. Ale wygląda na to, że hodowcy nie mają się z czego cieszyć, bo planowane obniżki cen skupu żywca zniwelują te różnice. Już teraz w niektórych zakładach ceny skupu spadły do 3 złotych 15 groszy za kilogram. Jednak w najgorszej sytuacji są hodowcy indyków.

Nadpodaż na rynku utrzyma się prawdopodobnie do listopada, a duża ilość towaru nigdy nie idzie w parze z dobrymi cenami. Często nie jest nawet ważna cena jaką oferuje kontrahent, ale tylko to czy towar uda się sprzedać. Stawki na zachodzie Europy nie dochodzą do 4 euro za kilogram filetów.

Dlatego krajowe firmy płacą dostawcom za indory niewiele ponad 4 złote, kto ma podpisane umowy kontraktacyjne może liczyć maksymalnie na 4 złote 17 groszy. Nawet przy taniejących paszach, koszty produkcji szacowane są minimum na 4 złote 40 groszy.

żywiec drobiowy   zł/kg
ceny skupu netto
brojlery
  umowy kontraktacyjne 3,15 – 3,30
  wolny rynek   3,20

indyki
  indory    4,00 – 4,10
  indyczki  3,65 – 3,80    

Pasze dla drobiu tanieją od początku czerwca, teraz tonę najpopularniejszego ”growera” można kupić poniżej 1100 złotych. Hodowcy czekają na kolejne obniżki.

pasze dla drobiu   zł/tonę
starter  1150 - 1170   
grower   1050 – 1170
finiszer  1065 – 1160


POWIĄZANE

30 proc. polskiej produkcji jaj trafia za granicę, nie tylko na rynki europejski...

Grypa ptaków ponownie zaatakowała fermy kaczek w Bułgarii. Służby weterynaryjne ...

Popularna amerykańska sieć fast – foodów  Burger King wprowadziła do swojego men...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę