Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Ceny - Drób

22 grudnia 2015
Oby nie zapeszyć – tak o ożywieniu eksportu i wzroście kursu euro mówią w zakładach drobiarskich. I trudno się dziwić że drobiarze takie nadzieje wiążą z eksportem, bo za nimi bardzo trudne miesiące. Sytuacja jest dramatyczna nie tylko dla hodowców ale i dla przetwórców. Ceny zbytu tuszek są tak niskie, ze średnio na kilogramie tracimy około 20 – 40 groszy – tłumaczą w zakładach. W tej sytuacji nie mamy innego wyjścia jak tylko obniżać ceny skupu.

Koszty produkcji kurczaków spadły, bo tanieją pasze. Ale wygląda na to, że hodowcy nie mają się z czego cieszyć, bo planowane obniżki cen skupu żywca zniwelują te różnice. Już teraz w niektórych zakładach ceny skupu spadły do 3 złotych 15 groszy za kilogram. Jednak w najgorszej sytuacji są hodowcy indyków.

Nadpodaż na rynku utrzyma się prawdopodobnie do listopada, a duża ilość towaru nigdy nie idzie w parze z dobrymi cenami. Często nie jest nawet ważna cena jaką oferuje kontrahent, ale tylko to czy towar uda się sprzedać. Stawki na zachodzie Europy nie dochodzą do 4 euro za kilogram filetów.

Dlatego krajowe firmy płacą dostawcom za indory niewiele ponad 4 złote, kto ma podpisane umowy kontraktacyjne może liczyć maksymalnie na 4 złote 17 groszy. Nawet przy taniejących paszach, koszty produkcji szacowane są minimum na 4 złote 40 groszy.

żywiec drobiowy   zł/kg
ceny skupu netto
brojlery
  umowy kontraktacyjne 3,15 – 3,30
  wolny rynek   3,20

indyki
  indory    4,00 – 4,10
  indyczki  3,65 – 3,80    

Pasze dla drobiu tanieją od początku czerwca, teraz tonę najpopularniejszego ”growera” można kupić poniżej 1100 złotych. Hodowcy czekają na kolejne obniżki.

pasze dla drobiu   zł/tonę
starter  1150 - 1170   
grower   1050 – 1170
finiszer  1065 – 1160


POWIĄZANE

Główny chiński organ planistyczny – Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform – poin...

Temat grypy ptaków  na chwilę odszedł na boczny tor bowiem świat drobiarski skup...

Brazylijska firma mięsna BRF potwierdziła, że chińskie władze celne wydały zakaz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę