CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Czy znów im grozi kryzys?

24 września 2002

Wydawać by się mogło, że kryzys na rynku drobiu już minął, a tu znów szykuje się zapaść. Niepokojące sygnały dochodzą z Pomorza, gdzie w supermarketach pojawiły się kurczaki poniżej 3,70 zł. Jeszcze tańsze promocje można zobaczyć w Warszawie. 

Od czerwca rolnicy przestali dokładać do produkcji, ale do tej pory nie udało im się spłacić zaciągniętych w bankach kredytów i uregulować zaległych płatności za pasze. Hodowcy aby wyjść na swoje zdecydowali, że ograniczą produkcje. Nie było to wcale trudne, bo wielu zbankrutowało i nie miało pieniędzy na zakup piskląt i karmy a inni bali się ryzykować.

Jak szacują hodowcy wstawienia są teraz mniejsze o połowę. Na skutki nie trzeba by długo czekać. W całym kraju już zaczynało brakować kurczaków. Ale jeśli hipermarkety znów zaoferują towar, i to nie wiadomo jakiego pochodzenia, po cenach dumpingowych rynek może się załamać – przestrzegają polscy drobiarze.

Ostatni tydzień przyniósł podwyżki ceny skupu brojlerów. Tam gdzie żywca brakuje prywatne ubojnie gotowe są płacić nawet ponad 3 zł za kilogram. Tak dobrych ceny drobiarze nie pamiętają od roku. Zakłady przymierzają się także do podwyżek cen mięsa drobiowego. Tuszki kosztują już do 5 zł za kilogram, filety z piersi nawet ponad 11 zł.


POWIĄZANE

Stowarzyszenie Handlu Ekologicznego pozwało amerykański departament rolnictwa.

Czy obawy o inflację pomogą szerzej otworzyć rynek RPA dla importu drobiu z Euro...

Bułgarski resort rolnictwa poinformował w czwartek o wykryciu toksycznego insekt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę