A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Dla hodowców strusi nadeszły lepsze czasy

14 marca 2005
Dla polskich hodowców strusi znowu nadeszły lepsze czasy, a wszystko z powodu panującej w południowej Afryce ptasiej grypy. W Unii Europejskiej jest bardzo duże zapotrzebowanie na strusie mięso. A ponieważ przedłużono zakaz sprowadzania tego towaru z Afryki do końca czerwca - to nasi przedsiębiorcy mogą z powodzeniem eksportować mięso na zachód. Największe zainteresowanie jest w Belgii.

Ilość eksportowanego schłodzonego mięsa strusiego wzrosła od jesieni ponad dwukrotnie. Największe krajowe firmy wysyłały wtedy na zachód około 40% ubitych strusi, teraz jest to około 90%-szacuje Wojciech Włodarczyk -wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Strusi. Kilogram żywca I klasy kosztuje teraz w skupie około 8 zł. Ocenia się, że w Polsce jest obecnie około 1000 strusich ferm.

Ceny piskląt od 1999 roku zaczęły gwałtownie spadać. Teraz są nawet sześciokrotnie niższe. Za jedno pisklę hodowcy płacą od 200 do 250 zł. W ciągu czterech lat cena reproduktorów strusich spadła aż siedmiokrotnie. Teraz za sztukę rolnicy płacą tysiąc złotych.

POWIĄZANE

Definicja dobrostanu zwierząt nie jest łatwa do zdefiniowania ponieważ wyrasta z...

Jak dowiadujemy się z najnowszych komunikatów Krajowej Izby Producentów Drobiu i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę