aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Drób nie krzepi

12 kwietnia 2006

Rozpoczęły się pierwsze zwolnienia w zakładach – alarmuje Krajowa Rada Drobiarstwa. Mimo tego, że ryzyko zachorowania na ptasia grypę przez człowieka jest minimalne konsumpcja drobiu w ostatnich tygodniach spadła o 1/5.

Zakłady drobiarskie to jak na razie największa ofiara ptasiej grypy. W całym kraju zatrudniają 50 tysięcy osób. Spadek zainteresowani ich produktami spowodował straty szacowane na 760 milionów złotych. Zdaniem drobiarzy w największym stopniu to wina mediów, które nierzetelnie informują o zagrożeniu.

Ptasia grypa w Azji zabiła 90 osób. Ale azjatyckie i europejskie standardy higieny są nie do porównania. Śmiertelne ofiary w Azji miały bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami. Często mieszkały w jednym pomieszczeniu z zakażonym drobiem. Tymczasem obecnie w Europie drób trzymany jest w zamkniętych kurnikach.

Mimo to straty liczy branża drobiarska w całej Europie. Tak jest także u naszych zachodnich sąsiadów. - Co roku w Niemczech z powodu grypy lub powikłań wywołanych tą chorobą umiera od 10 do 20 tysięcy osób, na ptasia grypę nie umarł nikt. – mówi Paul-Heinz Wesjohann – z Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Mięsa Drobiowego AVEC.

W Polsce występuje obecnie 5 ognisk ptasiej grypy. W Bydgoszczy, Kostrzyniu, Grudziądzu, Toruniu oraz Świnoujściu.

Dwa ostatnie są - jak mówią weterynarze - „na wygaszeniu”. Ich zdaniem na całkowite uporanie się z ptasią grypą w Europie potrzebujemy przynajmniej kilku lat.

W 2005 roku produkcja mięsa białego po raz pierwszy przekroczyła milion ton. Już teraz wiadomo, że w tym roku ten rekord nie zostanie pobity.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę