aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jaja na zielono

19 lutego 2004

Do klienta trzeba wyjść z pomysłem - przekonuje Waldemar Niedźwiedzki z Boratyna (gm. Chłopice) woj. podkarpackie. W swoim ekologicznym gospodarstwie ma kury, które znoszą jasnozielone jajka. Podobno mają mniej cholesterolu od innych.

- Oprócz koloru niczym się nie różnią od tradycyjnych jajek. Mają taki sam smak, wielkość i są identyczne w środku - zapewnia pan Waldemar. Skąd więc ta zieleń?
- To są kury rasy południowoamerykańskiej. Kilka lat ich szukałem. Właściwie niczym się nie różnią od naszych. Jedynie koguty mają inny kolor piór. Kupiłem je dopiero u hobbystów - opowiada eko-rolnik.
Twierdzi, że już wcześniej widział różnokolorowe jajka na wystawach ekologicznych. Jednak były one oszukane. Aby znaleźć klientów, rolnicy barwili skorupki w różnych roztworach.

Na zielone jajka hodowca bez problemu znalazł nabywców w sklepach ze zdrową żywnością w Warszawie. Decydował nie tylko kolor, lecz również to, że pochodzą z farmy ekologicznej. Cena taka sama, jak tradycyjnych. Mógłby tam sprzedać każdą ilość. Jednak nie opłaca się, bo jest za daleko.
- Mam 100 kur, które znoszą zielone jajka. Rozmnażają się naturalnie, dlatego stado powiększa się powoli. Dziennie mogę uzyskać ze 30, 40 jajek. Przewożenie takiej ilości do Warszawy jest nieopłacalne - mówi Niedźwiedzki.
Kupujących bez problemu znajduje w swojej okolicy. Partię zielonych jajek skierował do badań. Chce się dowiedzieć, czy prawdą jest, że zawierają o wiele mniej cholesterolu od tradycyjnych.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę