CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Niższe ceny drobiu

9 lipca 2004

Ceny skupu brojlerów przekraczające 4 zł za kilogram odeszły już w zapomnienie, ale nadal są opłacalne - mówią hodowcy. Podobnie jest z indykami.

Najbardziej narzekają teraz przetwórcy. Surowiec kupują drogo, a ze względu na spadający kurs euro na eksporcie zarabiają coraz mniej, na jednym tirze nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Ceny mięsa indyczego z ud i podudzi np. we Francji są już niższe niż u nas. Opłaca się jeszcze tylko eksport filetów z piersi. Ale i tu ceny eksportowe zrównały się z krajowymi.

Jeszcze jesienią różnica dochodziła do 5 zł. Podczas gdy na krajowym rynku filety kosztowały około 13 zł za kilogram, eksportowaliśmy je po 4 euro co w przeliczeniu dawało około 18-19 zł. Teraz ceny w kraju wzrosły, a Niemcy płacą o 1/4 mniej.

Mimo to zakłady nie rezygnują z zagranicznych kontraktów, bo rynek starej unii jest wciąż bardziej przewidywalny niż nasz. Zamówienia składane są z miesięcznym wyprzedzeniem, dla polskich firm to pewność zbytu po stałej cenie.

Tam gdzie hodowcy mają podpisane umowy kontraktacyjne dostają około 3,40 zł plus VAT. Drożej jest w małych ubojniach. Na Pomorzu ceny są jeszcze o 10-20 gr. wyższe, a to głównie za sprawą turystów.

Rozpoczął się skup gęsi. Proponowane na razie ceny to wciąż sondowanie rynku. Ale już za dwa tygodnie powinny ustalić się na stałym poziomie, powyżej 5,50 zł za kilogram.


POWIĄZANE

Stowarzyszenie Handlu Ekologicznego pozwało amerykański departament rolnictwa.

Czy obawy o inflację pomogą szerzej otworzyć rynek RPA dla importu drobiu z Euro...

Bułgarski resort rolnictwa poinformował w czwartek o wykryciu toksycznego insekt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę