Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Od początku lipca ruszył ubój gęsi

21 lipca 2004

Ponad 90 proc. z szacowanej na około 16 tys. ton naszej produkcji gęsi trafia na eksport, głównie do Niemiec. Śladowe ilości kupują także Szwajcarzy i Duńczycy. W zeszłym roku wysłaliśmy za granicę ponad 8 tys. ton całych tuszek, prawie 3 tys. ton gęsich ud i ponad 2 tys. ton piersi z kością.

Eksport gęsiego mięsa ruszy jesienią. Niemcy kupują gęsi tradycyjnie na Świętego Marcina i Boże Narodzenie. - Towaru nie zabraknie, bo firmy mają jeszcze zeszłoroczne zapasy, ale za dużo też nie będzie - informuje Krzysztof Terlikowski z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Wstawienia gęsi były o kilkanaście procent mniejsze niż przed rokiem, równocześnie aż o 40 proc. może spaść produkcja u naszych węgierskich konkurentów. Dzięki temu może uda się wynegocjować wyższe ceny, bo zeszłoroczne były zupełnie nieopłacalne.

Oczekiwana przetwórców na ten sezon to co najmniej 2 euro 90 eurocentów za kilogram całych tuszek i prawie 6 euro za piersi. Niestety kurs euro spada, a koszty surowca wzrosły – tłumaczą przetwórcy.

Za klasę ekstra czyli gęsi o wadze około 6 kg hodowcy dostają 5,80 zł. To cena o 30 gr. wyższa niż przed rokiem. Około 95 proc. skupowanych gęsi kwalifikuje się do najwyższej klasy.


Export gęsi
Tuszki
8 tys 210 ton
Uda
2 tys 949 ton
Piersi
2 tys 100 ton

 


POWIĄZANE

„Kulawi władcy” to cykl pięciu filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Warsaw...

Według doniesień ukraińskich mediów Korporacja Rolnicza Krupetsk buduje nową fer...

Stany Zjednoczone i Indie próbują rozwiązać spór handlowy dotyczący drobiu toczą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę