Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Po grypie

16 stycznia 2008
Główna Inspekcja Weterynaryjna stara się o zniesienie zakazu eksportu drobiu z terenów, na których wykryto wirusa ptasiej grypy. Do tego jednak potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Dlatego Specjalne pismo jeszcze dziś zostanie wysłane do Brukseli.

Po ostatnim wybuchu ptasiej grypy wielu właścicieli ferm skarżyło się na duże problemy ze sprzedażą drobiu, mimo, że unijny zakaz handlu dotyczył wyłącznie terenów zagrożonych ponownym wybuchem choroby. Zdaniem Głównego Inspektoratu Weterynarii, takie ryzyko jest już minimalne, stąd starania o szybkie zniesienie zakazu.

Janusz Związek Główny Inspektorat Weterynarii: będziemy wnioskować o zniesienie, czyli zlikwidowanie obszaru A i obszaru B dla powiatu płockiego, czyli tych pierwszych ognisk, które wystąpiły w Myśliborzycach i Uniejowie.

Główny Inspektorat Weterynarii domaga się także zniesienia zakazu trzymania drobiu w zamknięciu.

Janusz Związek Główny Inspektorat Weterynarii: ta pozytywna ocena sytuacji, dla głównego lekarza daje też sygnał, żeby wystąpić do ministra rolnictwa o zluzowanie rozporządzenia, tego drastycznego, w zakresie trzymania wszystkich ptaków w zamknięciu.

Starania o złagodzenie restrykcji dotyczących handlu drobiem zbiegło się z pozytywną oceną, jaką polskim służbom weterynaryjnych wystawili unijni urzędnicy. Uznali oni, że wirus ptasiej grypy jest już pod ich całkowitą kontrolą. Dlatego należy się spodziewać, że zakaz eksportu wkrótce częściowo zostanie zniesiony.


POWIĄZANE

„Kulawi władcy” to cykl pięciu filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Warsaw...

Według doniesień ukraińskich mediów Korporacja Rolnicza Krupetsk buduje nową fer...

Stany Zjednoczone i Indie próbują rozwiązać spór handlowy dotyczący drobiu toczą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę