aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Straty w drobiarstwie

22 stycznia 2004

Sytuacja w drobiarstwie w IV kwartale 2003 roku znacznie się pogorszyła, ceny drobiu zaczęły spadać przynosząc straty hodowcom - poinformowali posłów przedstawiciele drobiarzy na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa.

"Od 21 września ceny żywca (drobiowego) zaczęły spadać powodując istotne straty w produkcji. Trzy rzeczy przyczyniły się do tego, że w obecnej chwili drobiarstwo jest praktycznie w agonii" - powiedział Rajmund Paczkowski z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Paczkowski wyjaśnił, że powodem problemów w drobiarstwie jest m.in. wyczerpanie się bezcłowego kontyngentu na eksport drobiu do Unii Europejskiej. Zahamowanie eksportu sprawiło, że powstały trudności ze zbytem produkcji.

Utracone także zostały rynki wschodnie. Mimo wielu obietnic różnych gremiów, drobiarstwo nie otrzymało wsparcia finansowego w postaci dopłat. Rynki te opanowane są przez subsydiowany drób z UE i Stanów Zjednoczonych - zaznaczył Paczkowski.

Jego zdaniem, kolejnym posunięciem, które przyczyniło się do strat ponoszonych obecnie przez zakłady drobiarskie, było wycofanie z produkcji drobiu mączek mięsno-kostnych, pod wpływem nacisku Unii.

W opinii Paczkowskiego, mączki te można było wycofać spełniając unijne warunki dopiero z dniem 1 lutego 2004 roku. Niemożność stosowania mączek spowodował wzrost zużycia pasz treściwych w tuczu, a to przy wysokich cenach zboża znacząco zwiększyło koszty produkcji.

Ocena resortu rolnictwa sytuacji w drobiarstwie różni się od oceny producentów drobiu. Według resortu, sytuacja finansowa firm drobiarskich w całym 2003 roku powinna być lepsza niż w latach poprzednich. Wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa poinformował, że według wstępnych szacunków, produkcja mięsa drobiowego w Polsce w 2003 roku wyniosła 870 tys. ton, tj. o około 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Średnie ceny skupu drobiu, według GUS, od lutego do listopada 2003 roku wykazywały tendencję zwyżkową. W listopadzie wyniosły one średnio 3,19 zł za kg i były o prawie 12 procent wyższe niż w 2002 roku.

Plewa zauważył, że jest sprzeczność między producentami poszczególnych dóbr. Producenci zbóż chcieliby uzyskiwać jak najwyższe ceny za zboże, natomiast producenci drobiu chcieliby za nie płacić jak najmniej. W opinii wiceministra, problem eksportu drobiu zniknie po wstąpieniu Polski do UE, a nawiązane kontrakty handlowe mogą przyczynić się do dalszego rozwoju handlu i wzrostu eksportu.

W okresie od stycznia do października 2003 roku wyeksportowano 74,6 tys. ton drobiu, blisko dwukrotnie więcej niż w 2002 roku. Ponad 42 proc. tego mięsa trafiło do Niemiec i ok. 18 procent do Rosji.

Resort rolnictwa przewiduje, że w 2004 roku mimo dobrej koniunktury dla eksportu i relatywnie wysokiej opłacalności produkcji, tempo wzrostu produkcji żywca i mięsa drobiowego będzie wolniejsze. Poziom produkcji w 2004 r. jest szacowany na 900 tys. ton.

Ministerstwo ocenia, że ogólna koniunktura na rynku drobiu w 1. połowie 2004 roku będzie dobra.

Resort zwraca ponadto uwagę, że zwiększyła się liczba zakładów posiadających prawo produkcji na rynki unijne z 36 w styczniu 2002 r. - do 56 w styczniu tego roku. Do momentu akcesji unijne standardy powinno spełniać 240 firm drobiarskich.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę